Starosta orzekł o ograniczeniu sposobu korzystania z jednej z nieruchomości poprzez udzielnie zezwolenia na realizację inwestycji celu publicznego. Chodziło o budowę linii elektrycznej, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, dla zasilania działki budowlanej.
Organ zobowiązał właścicieli nieruchomości do udostępnienia nieruchomości w celu wykonania inwestycji, każdorazowo, gdy zachodzi potrzeba wykonania czynności związanych z konserwacją oraz usuwaniem awarii przewodów i urządzeń służących do przesyłu energii elektrycznej.
Właściciele działki wnieśli skargę do sądu administracyjnego.
WSA uznał, że nie zostały spełnione wszystkie wymienione ustawowe przesłanki pozwalające na decyzyjne ograniczenie sposobu korzystania z działek, stanowiących współwłasność skarżącej.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Wprawdzie ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości dla tej konkretnie spornej inwestycji zostało przewidziane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a także zostały przeprowadzone rokowania, mające na celu udostępnienie nieruchomości w sposób dobrowolny, to jednak trudno jest przyjąć, że sporna inwestycja stanowi cel publiczny.
Ze zgromadzonego w aktach sprawy materiału dowodowego wynika bowiem, że realizacja inwestycji ma służyć zasileniu jednej tylko nieruchomości.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 22 lutego 2017 r., sygn. akt II SA/Go 635/16, nieprawomocny