Marszałek dolnośląski Cezary Przybylski poinformował w środę na konferencji prasowej, że zarząd województwa podjął decyzję o inwestycji i powołał specjalny zespół, który ma nadzorować przygotowania i budowę.
W jego skład weszli samorządowcy oraz dyrektorzy szpitali i jednostek, które staną się częścią nowej placówki. W nowym obiekcie znajdzie się w całości Dolnośląskie Centrum Onkologii i Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc oraz podmiot ponadregionalny: Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Centrum Dawców Szpiku.
"Chcemy, by budowa rozpoczęła się już w przyszłym roku, a pacjenci mogli leczyć w nowej placówce już od 2023 r. Zakładamy, że już w tym roku podpiszemy umowę na projekt architektoniczny, bo mamy na to zarezerwowane pieniądze w budżecie" - powiedział Przybylski.
Dodał, że koszt całej inwestycji to około 440 mln zł, z których 140 mln zł będzie przeznaczonych na wyposażenie. Pieniądze będą pochodzić z: budżetu województwa, funduszy unijnych oraz środków własnych Dolnośląskiego Centrum Onkologii.
Szpital będzie mógł hospitalizować równocześnie około 600 pacjentów, a blok operacyjny ma mieć 10-12 sal. Rocznie będzie tam można wykonać prawie 10 tys. zabiegów. Częścią placówki będzie również przychodnia przyszpitalna z 25 specjalistycznymi poradniami, ponieważ ważnym zadaniem będzie również onkologiczna rehabilitacja oraz profilaktyka.
"Chcemy rozszerzyć leczenie o te nowotwory, które dotąd nie są leczone w naszej placówce np. nowotwory głowy i szyi, nowotwory tarczycy. Bardzo istotna będzie rehabilitacja i profilaktyka. Nowy szpital da skoordynowaną pomoc onkologiczną mieszkańcom całego województwa. To może być najnowocześniejsza placówka w Polsce, a nawet w Europie" - powiedział Adam Maciejczyk dyr. Dolnośląskiego Centrum Onkologii.
Podkreślił, że placówki onkologiczne we Wrocławiu obecnie funkcjonują wciąż w budynkach z okresu XIX wieku, dlatego decyzja o budowie jest ważna, bo gwarantuje standard XXI wieku.
"W starych obiektach nie dałoby się już tego standardu zapewnić. Przeniesiemy do nowego szpitala niedawno zbudowane w DCO tzw. breast unit, czyli centrum leczenia raka piersi, ruszamy z leczeniem chorych w urologii onkologicznej. Zaawansowane jest leczenie w ginekologii onkologicznej i raka przewodu pokarmowego. Teraz połączymy to również z kompleksowym leczeniem raka płuc" - powiedział Maciejczyk.
Jak podano, dolnośląskie szpitale onkologiczne rocznie przyjmują ok. 80 tys. pacjentów. Według prognoz, w najbliższych latach liczba chorych na raka może wzrosnąć o kilkanaście procent.(PAP)