Czy należy ustalić, że wpłata jednego wadium uprawnia do licytowania jednej konkretnej działki?

Odpowiedź

Wpłata jednego wadium upoważnia do licytacji tylko jednej konkretnej działki.

Uzasadnienie

Instytucja prawa, jaką jest wadium, źródło swoje znajduje w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) – dalej k.c., jednakże zapożyczona została również m.in. przez ustawę z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późn. zm.) - dalej p.z.p., a także ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 z późn. zm.) – dalej u.g.n.



Art. 704 § 1 k.c. stanowi, iż w warunkach aukcji albo przetargu można zastrzec, że przystępujący do aukcji albo przetargu powinien, pod rygorem niedopuszczenia do nich, wpłacić organizatorowi określoną sumę albo ustanowić odpowiednie zabezpieczenie jej zapłaty (wadium). W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. Nr 207, poz. 2108 z późn. zm.) - dalej r.p.p. w § 4 ust. 1 wskazano, iż w przetargu mogą brać udział osoby, które, z zastrzeżeniem § 5 r.p.p., wniosą wadium w terminie wyznaczonym w ogłoszeniu o przetargu. W przypadku obu ustaw uregulowana została również problematyka zwrotu i zatrzymania wadium. Kodeks cywilny w art. 704 § 2 stanowi, że jeżeli uczestnik aukcji albo przetargu, mimo wyboru jego oferty, uchyla się od zawarcia umowy, której ważność zależy od spełnienia szczególnych wymagań przewidzianych w ustawie, organizator aukcji albo przetargu może pobraną sumę zachować albo dochodzić zaspokojenia z przedmiotu zabezpieczenia. W pozostałych wypadkach zapłacone wadium należy niezwłocznie zwrócić, a ustanowione zabezpieczenie wygasa. Jeżeli organizator aukcji albo przetargu uchyla się od zawarcia umowy, ich uczestnik, którego oferta została wybrana, może żądać zapłaty podwójnego wadium albo naprawienia szkody. W art. 41 ust. 2 u.g.n. wskazano natomiast, że jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanych w zawiadomieniu, o którym mowa w ust. 1, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. W zawiadomieniu zamieszcza się informację o tym uprawnieniu.

Z powyższego wynika zatem, że wadium spełnia dwie funkcje. Po pierwsze, stanowi warunek uczestnictwa w aukcji lub przetargu. W przypadku niewniesienia wadium organizator może bowiem nie dopuścić uczestnika do tejże aukcji lub przetargu. Wadium jest więc swoistą barierą finansową, zapewniającą, iż w przetargu wezmą udział osoby rzeczywiście a nie tylko pozornie zainteresowane późniejszym zawarciem umowy. Po drugie, wadium stanowi zabezpieczenie zawarcia umowy, jeżeli któraś ze stron przetargu lub aukcji uchyla się od jej zawarcia.

Przywołać należy również treść § 4 ust. 2 r.p.p. Zgodnie z ww. przepisem, właściwy organ ustala wysokość wadium, które nie może być niższe niż 5% ceny wywoławczej i wyższe niż 20% tej ceny. Z powyższego wywieść zatem trzeba, że wadium dotyczy konkretnego przedmiotu przetargu ustnego - licytacji, czyli w analizowanym stanie faktycznym konkretnej działki, tj. jednej z 53 nieruchomości. Wadium zabezpiecza zawarcie konkretnej umowy na zbycie nieruchomości. Organizator przetargu powinien wskazać w regulaminie/zasadach przetargu, że wpłata jednego wadium upoważnia do licytacji tylko jednej działki, której lokalizację należy wskazać podczas wpłacania wadium.


Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .