Który organ w tym przypadku będzie właściwy do rozstrzygnięcia niniejszego zgłoszenia- wojewoda czy starosta?
Odpowiedź
Nawet jeżeli działka, której zgłoszenie dotyczy, usytuowana jest w sąsiedztwie drogi wojewódzkiej oraz usytuowana jest na terenie objętym poszerzeniem tej drogi, to jednak nie powoduje to, że wojewoda już tylko z tego powodu będzie organem pierwszej instancji w sprawie zgłoszenia remontu przystanku i zatoki autobusowej na działce prywatnej.
Wiele zależy od prawidłowej kwalifikacji zamierzenia inwestycyjnego z punktu widzenia treści art. 82 ust. 3 pkt 3 Prawa budowlanego – dalej pr. bud. , a w szczególności, czy mamy do czynienia z obiektami i urządzeniami służącymi do utrzymania drogi wojewódzkiej i transportu drogowego. Jeżeli nie, organem administracji architektoniczno – budowlanej właściwym w sprawie jest starosta.
Uzasadnienie
Organem administracji architektoniczno - budowlanej pierwszej instancji jest co do zasady starosta. Z kolei - w świetle art. 82 ust. 3 pkt 3 pr. bud. - wojewoda jest organem pierwszej instancji w sprawach obiektów i robót budowlanych dróg publicznych krajowych i wojewódzkich wraz z obiektami i urządzeniami służącymi do utrzymania tych dróg i transportu drogowego oraz sytuowanymi w granicach pasa drogowego sieciami uzbrojenia terenu - niezwiązanymi z użytkowaniem drogi, a w odniesieniu do dróg ekspresowych i autostrad - wraz z obiektami i urządzeniami obsługi podróżnych, pojazdów i przesyłek.
Zgłoszone roboty budowlane (remont istniejących obiektów) dotyczą przystanku i zatoki autobusowej usytuowanej na terenie prywatnym, a zatem poza pasem drogowym drogi wojewódzkiej. Wiele zależy zatem od tego, czy zakres zamierzenia inwestycyjnego formalnie dotyczy zatem obiektów i urządzeń służących do utrzymania tej drogi (wojewódzkiej).
Generalnie, nawet jeżeli działka, której zgłoszenie dotyczy usytuowana jest w sąsiedztwie drogi wojewódzkiej oraz że usytuowana jest na terenie objętym poszerzeniem drogi wojewódzkiej, nie powoduje, że wojewoda już tylko z tego powodu będzie organem pierwszej instancji. Inwestycja dotyczy obszaru poza pasem drogi publicznej, a samo przeznaczenie w planie miejscowym (poszerzenie tej drogi) nie powoduje jeszcze zmiany właściwości organów. Co do zasady, uzasadnionym wydaje się pogląd, że organem właściwym będzie starosta, niemniej jednak wiele zależy zatem od prawidłowej kwalifikacji zamierzenia inwestycyjnego z punkt widzenia treści art. 82 ust. 3 pkt 3 pr. bud. , a w szczególności, czy mamy do czynienia z obiektami i urządzeniami służącymi do utrzymania tych dróg i transportu drogowego.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.)