W grudniu 2011 r. inwestor wystąpił do starosty z wnioskiem o udzielenie zgody na odstępstwo od przepisów techniczno–budowlanych określonych w § 12 ust. 1 pkt 1 r.w.t., w zakresie dopuszczenie wykonania otworu drzwiowego w ścianie budynku usytuowanej bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną.
Granica działki budowlanej przebiega po ścianie zewnętrznej budynku. W odpowiedzi na przedmiotowe wystąpienia, starosta w styczniu 2012 r. postanowieniem w trybie art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a. zawiesił z urzędu postępowanie w sprawie odstąpienia od warunków technicznych w zakresie dopuszczenia wykonania opisanego powyżej otworu drzwiowego do czasu rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ, tj. ministra który ustanowił przepisy techniczno–budowlane.
Tego samego dnia starosta wystąpił z pismem do właściwego ministra celem uzyskania stosownego upoważnienia.
Do kwietnia 2012 r. minister nie zareagował, a inwestor niepokoi się tak długim czasem oczekiwania.
Jakich można użyć instrumentów i kto może ich użyć (starosta, czy inwestor), aby minister podjął decyzję możliwie jak najszybciej?
Czy ministra również obligują terminy wynikające z przepisów k.p.a. ?
Odpowiedź
Zgodnie z definicją zawartą w art. 5 § 2 pkt 3 k.p.a. przez pojęcie "organów administracji publicznej" rozumieć należy m.in. ministrów, centralne organy administracji rządowej, wojewodów, działające w ich lub we własnym imieniu inne terenowe organy administracji rządowej (zespolonej i niezespolonej), organy jednostek samorządu terytorialnego. Minister jest zatem w świetle k.p.a. organem administracji publicznej.@page_break@
Stosownie do treści art. 35 § 1 k.p.a. organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. Jednocześnie, zgodnie z § 2 cytowanego wyżej przepisu, załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym - w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.
W przypadku, o którym mowa w treści zadanego pytania, nie występują żadne szczególne okoliczności, z których wynikałaby możliwość zastosowania innego niż maksymalny przyjęty w k.p.a. termin dwumiesięczny. Mając na względzie fakt, że z treści art. 9 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud. , nie wynika żaden inny termin do wydania upoważnienia w formie postanowienia, uznać należy, że zastosowanie powinny mieć ogólne przepisy k.p.a. , które – nawet jeśli sprawa zakwalifikowana miała być jako szczególnie skomplikowana – przewidują załatwienie sprawy w terminie dwumiesięcznym. W takich przypadkach – zgodnie z art. 37 § 1 k.p.a. – wobec braku organu wyższego stopnia w stosunku do ministra, stronie przysługuje wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Rozważyć można również wniesienie zażalenia na niezałatwienie sprawy w terminie przez starostę (zażalenie do SKO).
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.)