Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .



Jakie dane powinny się znaleźć we wniosku o wydanie zezwolenia na zajęcie cudzego gruntu i przeprowadzenie na nim budowy urządzeń infrastruktury technicznej?

Czy określenie zakresu czasowego zajęcia powinno odnosić się do planowanej budowy, czy do całego czasu istnienia infrastruktury na obciążonym gruncie?

Odpowiedź


Wniosek o wydanie zezwolenia na zajęcie cudzego gruntu w trybie art. 124 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 z późn. zm.) – dalej u.g.n. powinien zawierać oznaczenie nieruchomości, urządzeń infrastruktury technicznej, okres trwania planowanej budowy oraz informację na temat rokowań z właścicielem (użytkownikiem wieczystym) nieruchomości.

Uzasadnienie

Procedura uzyskania decyzji o zezwoleniu na czasowe zajęcie nieruchomości w celu budowy urządzeń infrastruktury technicznej określona została w art. 124 u.g.n. Jak wynika z art. 124 ust. 1 u.g.n. starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, może ograniczyć, w drodze decyzji, sposób korzystania z nieruchomości przez udzielenie zezwolenia na zakładanie i przeprowadzenie na nieruchomości ciągów drenażowych oraz określonych przewodów i urządzeń, jeżeli właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie wyraża na to zgody. Ograniczenie to następuje zgodnie z planem miejscowym, a w przypadku braku planu, zgodnie z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.


Udzielenie zezwolenia następuje z urzędu albo na wniosek organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego, innej osoby lub jednostki organizacyjnej – zob. art. 124 ust. 2 u.g.n. Ponadto, jak wynika z art. 124 ust. 3 u.g.n. wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji o zezwoleniu na czasowe zajęcie nieruchomości powinno zostać poprzedzone przeprowadzeniem z właścicielem nieruchomości rokowań mających na celu udostępnienie przez właściciela nieruchomości w sposób dobrowolny.

WSA w wyroku z dnia 13 marca 2013 r., II SA/Kr 88/13, LEX 1303011 podkreślił, że decyzja o zezwoleniu na czasowe zajęcie nieruchomości wydana na podstawie art. 124 ust. 1 u.g.n. służy temu, by bez konieczności odebrania własności lub użytkowania wieczystego dotychczasowym podmiotom tych praw uzyskać czasowy tytuł prawny do władania nieruchomością na cele budowlane, po to by wybudować określone przewody, ciągi, obiekty lub urządzenia infrastruktury technicznej. Zatem określenie zakresu czasowego zajęcia zawarte we wniosku, o którym mowa w art. 124 ust. 3 u.g.n. powinno ograniczać się do czasu trwania planowanej budowy.


Przepisy u.g.n. nie precyzują szczegółowo, jakie inne elementy powinien zawierać wniosek o wydanie zezwolenia, o którym mowa w art. 124 ust. 1 u.g.n. Bez wątpienia jednak wniosek tego rodzaju powinien określać oznaczenie nieruchomości (miejsce położenia, nr KW, nr działek oraz podanie nazwy właściciela, użytkownika wieczystego), oznaczenie rodzaju urządzeń oraz informację na temat rokowań przeprowadzonych z właścicielem nieruchomości o uzyskanie zgody na realizację inwestycji.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .