Prezydent miasta określił spółce wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości. Spółka wniosła o uchylenie decyzji, wskazując, iż linie telekomunikacyjne kablowe położone w kanalizacji kablowej nie stanowią budowli w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych , a w konsekwencji nie mogą stanowić przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
W odpowiedzi na skargę organ odwoławczy wniósł o jej oddalenie, podtrzymując stanowisko wyrażone w decyzji.
Spółka wystąpiła o zawieszenie postępowania sądowego na podstawie art. 125 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi z uwagi na to, że przed Trybunałem Konstytucyjnym toczy się postępowanie w przedmiocie konstytucyjności przepisów, których wykładnia stanowi istotę rozpatrywanego sporu.
Organ wniósł o oddalenie wniosku strony o zawieszenie postępowania. Kolegium uznało, że okoliczność wniesienia skargi konstytucyjnej nie stanowi o istnieniu zagadnienia wstępnego w rozumienie art. 125 §1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
WSA rozpatrując sprawę przypomniał, iż zgodnie z art. 125 § 1 pkt 1 ustawy z dni30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270) sąd może zawiesić postępowanie z urzędu, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku postępowania toczącego się przed Trybunałem Konstytucyjnym. Taka sytuacja, zdaniem WSA, wystąpiła w rozpatrywanej sprawie, ponieważ przed Trybunałem Konstytucyjnym toczy się postępowanie w przedmiocie konstytucyjności przepisów, których wykładnia stanowi istotę sporu pomiędzy stronami. W konsekwencji orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego będzie miało znaczenie przesądzające dla rozstrzygnięcia sprawy. Podkreślić należy, że orzeczenie to wywrze zasadniczy wpływ na ocenę zgodności z prawem decyzji wydanych w rozpatrywanej sprawie, gdyż zachodzi tożsamość przepisów powołanych przez organy podatkowe i przepisów wskazanych w skardze konstytucyjnej. Z tego powodu postępowanie w sprawie należy zawiesić do czasu zakończenia postępowania toczącego się przed Trybunałem Konstytucyjnym – uznał sąd.
Ponadto WSA podkreślił, iż możliwość późniejszego wznowienia postępowania administracyjnego oraz sądowoadministracyjnego z uwagi na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie może stanowić negatywnej przesłanki do zwieszenia postępowania na podstawie art. 125 § 1 pkt 1 ustawy z dni30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270).
Postanowienie WSA w Gliwicach z 15 października 2012 r., sygn. akt I SA/Gl 1009/12, nieprawomocne
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm.)