Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Wspólnota mieszkaniowa zaskarżyła uchwałę rady miasta ustalającą regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta.
Z zapisu, do którego wspólnota miała zastrzeżenie, wynikało, iż właściciele nieruchomości nieposiadający miejsca na ustawienie pojemników do zbierania odpadów komunalnych zobowiązani są do zapewnienia takiego miejsca na innej nieruchomości w drodze użyczenia, dzierżawy, wykupu lub innej stosownej czynności prawnej.
Rada wyjaśniła, iż taki zapis uchwały miał ułatwić skorzystanie z innych możliwości nabycia nieruchomości, niezbędnych do ustawienia pojemników na odpady.
WSA uznał, iż rada miejska nie była upoważniona do nakładania na właścicieli nieruchomości obowiązku rozmieszczenia pojemników w określonym miejscu i na określonym terenie.
Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r. poz. 391 ze zm.) zobowiązuje właścicieli nieruchomości jedynie do wyposażenia nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów.
Jednak już rzeczą właścicieli jest sposób i forma wykonania tego obowiązku. Nie można zmuszać właścicieli posesji do poszukiwania miejsca na rozmieszczanie pojemników na odpady na innych nieruchomościach – podkreślił WSA.
Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 26 marca 2014 r., sygn. akt II SA/Łd 1158/13, nieprawomocny