W czasie konferencji wiceminister Wendel przypomniała, iż od 2010 r., kiedy Unia Europejska przyjęła strategię "Europa 2020", wzrosło znaczenie technologii cyfrowych w rozwoju społeczno-gospodarczym UE. Jednym z projektów przewodnich jest Europejska Agenda Cyfrowa, na rzecz upowszechnienia szybkiego Internetu i umożliwienia gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom czerpanie korzyści z jednolitego rynku cyfrowego. W ubiegłym roku Komisja Europejska przedstawiła projekty rozporządzeń dotyczących funkcjonowania polityki spójności w latach 2014-2020. Obecnie są one przedmiotem negocjacji w ramach grupy roboczej Rady UE. Wraz z tym pakietem, KE zaproponowała stworzenie specjalnego instrumentu zasilanego m.in. ze środków Funduszu Spójności, z którego finansowane byłyby paneuropejskie projekty, także z dziedziny technologii informacyjno-komunikacyjnych. W latach 2014-2020 zapotrzebowanie na paneuropejskie sieci nowej generacji (NGN/NGA) może wynieść ponad 250 mld euro.
Obecnie w MRR rozpoczynają się wewnętrzne prace nad przygotowaniem systemu programowania, a następnie wdrażania nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Koncentracja interwencji mogłaby, podobnie jak obecnie, skupiać się wokół trzech głównych obszarów wsparcia: infrastruktury szerokopasmowej, cyfryzacji administracji publicznej i e-usług oraz zwiększania kompetencji cyfrowych społeczeństwa i przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu - stwierdziła wiceminister Wendel. W obecnej perspektywie finansowej w ramach Narodowej Strategii Spójności, na projekty z dziedziny społeczeństwa informacyjnego przeznaczono ok. 4 mld euro, co stanowi prawie 6% kwoty przyznanej Polsce na lata 2007-2013.
Więcej unijnych środków na cyfryzację Polski
Wszystko wskazuje na to, że w latach 2014-2020 rozwój społeczeństwa informacyjnego będzie intensywnie wspierany - powiedziała wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel na konferencji Państwo 2.0; Sprawne Państwo. Zarządzenie i usługi w cyfrowej perspektywie.