Resort podkreśla, że nowelizacja nie dotyczy samej Warszawy, której władze twierdzą, że od 1 stycznia br. działają już według nowego systemu. Informacje stołecznego ratusza, o tym, że mieszkańcy Warszawy mieliby ponosić dodatkowe koszty przez ministra środowiska, są według ministerstwa nieuzasadnione.

Nowela wydłuża czas na wdrożenie

Nowelizacja rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów wydłuża czas na przygotowanie i wdrożenie nowego systemu gospodarki odpadami o rok. Rozporządzenie daje możliwość skorzystania z dłuższego okresu wdrażania, z której samorząd może, ale nie musi skorzystać.

Czytaj też: Od nowego roku dużo drożej za mieszanie śmieci

Rozporządzenie, które wprowadza nowy system segregacji odpadów, weszło w życie 1 lipca 2017 roku. Już wtedy system ten funkcjonował w ponad połowie polskich gmin. Kolejne wdrażały go sukcesywnie. W Warszawie Rada Miasta podjęła uchwałę o zmianie systemu segregacji w lutym 2018 roku.

 

Pomoc tym, którzy nie zdążyli

Nowelizacja rozporządzenia, która przesuwa termin wdrożenia nowego systemu segregacji na 1 stycznia 2020 r. ma pomóc tym samorządom, które jeszcze nie wprowadziły systemu selektywnej zbiórki odpadów, tak aby proces ten nie powodował wzrostu kosztów dla mieszkańców. Nowelizacja nie dotyczy więc samej Warszawy, której władze twierdzą, że od 1 stycznia br. działają już według nowego systemu.

Minister Środowiska wychodzi naprzeciw tym gminom, które nie zdążyły się odpowiednio przygotować. System wprowadzany w sposób nagły może nieść ryzyko przerzucania na mieszkańców kosztów źle zaplanowanych działań.

Czytaj też: WSA: Właściciel nieruchomości nie musi mieszkać na terenie gminy, aby zaskarżyć uchwałę

Resort zachęca do jak najszybszego, ale właściwie przygotowanego, wdrożenia systemu selektywnej zbiórki odpadów. Odpowiednio zaplanowany system powinien przynosić gminie zysk ze sprzedaży dobrej jakości surowców do recyklingu.

Ministerstwo podkreśla, że nowelizacja nie dotyczy gmin, które już wdrożyły system lub tych, które do wdrożenia są właściwie przygotowane. Nie muszą, a nawet nie powinny korzystać z możliwości jaką daje ta nowelizacja. Ponadto projekt nowelizacji nie wydłuża okresu przejściowego na realizację umów zawartych przez gminy przed 1 lipca 2017, który został określony na 30 czerwca 2021 r.

Zobacz też komentarz praktyczny: Odpowiedzialność podmiotów uczestniczących w gospodarowaniu odpadami komunalnymi

Przeczytaj też komentarz praktyczny: Podrzucone śmieci

 

Cena promocyjna: 45.74 zł

|

Cena regularna: 60.99 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł