Odpowiedź
Badania odpadów obojętnych, które mają być wykorzystane jako warstwa izolacyjna na składowisku odpadów powinno się wykonać przed pierwszym użyciem tych odpadów, aby stwierdzić czy spełniają one kryteria przewidziane dla odpadów obojętnych określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 7 września 2005 r. w sprawie kryteriów oraz procedur dopuszczania odpadów do składowania na składowisku odpadów danego typu (Dz. U. Nr 186, poz. 1553, z późn. zm.) - dalej r.d.o.s.o. oraz w każdym przypadku, w którym istnieje ryzyko, że skład tych odpadów mógł się zmienić. Może więc to dotyczyć zmiany źródła pochodzenia odpadów bądź też ich składu.
Zgodnie z § 16a ust. 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 marca 2003 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących lokalizacji, budowy, eksploatacji i zamknięcia, jakim powinny odpowiadać poszczególne typy składowiska odpadów (Dz. U. Nr 61, poz. 549, z późn. zm.) - dalej r.l.b.s.o., do wykonania warstwy izolacyjnej, o której mowa w art. 53 ust. 2 pkt 9 oraz art. 53 ust. 4 pkt 7 ustawy o odpadach , mogą być użyte materiały będące odpadami lub materiały niebędące odpadami.
Przepis r.l.b.s.o. nie określa jednak, jak często mają być wykonywane badania. Zakładając jednak racjonalność ustawodawcy oraz cel przepisów zawartych w r.l.b.s.o. należy przyjąć, że badania odpadów obojętnych, które mają być wykorzystane jako warstwa izolacyjna na składowisku odpadów powinno się wykonać przed pierwszym użyciem tych odpadów, aby stwierdzić czy spełniają one kryteria przewidziane dla odpadów obojętnych określone w r.d.o.s.o. oraz w każdym przypadku, w którym istnieje ryzyko, że skład tych odpadów mógł się zmienić. Może więc to dotyczyć zmiany źródła pochodzenia odpadów bądź też ich składu. Przyjąć też można, że nie każdy transport odpadów musi mieć te badania - pod warunkiem, że nie zmieniły się okoliczności mogące wpłynąć na skład odpadów.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 ze zm.)