Zgodnie z treścią rozporządzenia z dniem 1 stycznia 2013 r. przywraca się miastu Wałbrzych status miasta na prawach powiatu. Ponadto wyznacza się granice powiatu wałbrzyskiego z siedzibą władz w Wałbrzychu, obejmujące gminy o statusie miasta: Boguszów-Gorce, Jedlina-Zdrój i Szczawno-Zdrój oraz gminy: Czarny Bór, Głuszyca, Mieroszów, Stare Bogaczowice i Walim.
Będący już wcześniej miastem na prawach powiatu Wałbrzych połączony został z powiatem wałbrzyskim z dniem 1 stycznia 2003 r. na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie połączenia miasta na prawach powiatu Wałbrzych z powiatem wałbrzyskim oraz ustalenia granic niektórych powiatów (Dz. U. Nr 93, poz. 821). Zmiana ta spotykała się z wieloma negatywnymi ocenami mieszkańców Wałbrzycha, działających na jego terenie organizacji społecznych oraz władz miasta, które zabiegały o przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu.
Zgodnie z uzasadnieniem do rozporządzenia przywrócenie miastu Wałbrzych statusu miasta na prawach powiatu umożliwi efektywniejsze wykonywanie na jego obszarze zadań publicznych z zakresu zarządzania drogami publicznymi, pomocy społecznej, oświaty, kształtowania rynku pracy oraz bezpieczeństwa publicznego. Ponadto wprowadzona zmiana pozwoli na zwiększenie możliwości uzyskania przez Wałbrzych wsparcia finansowego ze środków pomocowych Unii Europejskiej.
Wałbrzych miastem na prawach powiatu
Z dniem 9 sierpnia 2012 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 lipca 2012 r. w sprawie przywrócenia miastu Wałbrzych statusu miasta na prawach powiatu oraz ustalenia granic powiatu wałbrzyskiego (Dz. U. z 2012 r., poz. 853).