Pytanie:
Czy gmina ma obowiązek wskazać miejsce mycia samochodów na terenie gminy?

Odpowiedź:
W regulaminie utrzymania czystości i porządku nie wskazuje się enumeratywnie miejsc, w których można myć pojazdy poza myjniami i warsztatami samochodowymi, tylko zasady mycia tych pojazdów, co powinno oznaczać wskazanie, gdzie i pod jakimi warunkami można umyć samochód poza myjnią. Oznacza to również, że w regulaminie w części dotyczącej mycia pojazdów gmina nie jest upoważniona do wprowadzania jakichkolwiek zakazów wykraczających poza regulacje ustawowe, np. zakazu mycia podwozia na terenie własnej nieruchomości. Zatem, w zapisie może się znaleźć sformułowanie "nieruchomość", ale bez dodatkowych określeń takich jak "własna" czy "stanowiąca własność".

Można użyć następującego sformułowania "Mycie pojazdów mechanicznych jest dozwolone w miejscach wyznaczonych przez właściciela nieruchomości", po czym można doprecyzować warunki, w jakich to mycie może się odbywać, np. mycie pojazdów samochodowych poza myjniami może odbywać się na terenie nieruchomości pod warunkiem, że powstające ścieki odprowadzane są do miejskiej kanalizacji sanitarnej lub gromadzone w sposób umożliwiający ich usunięcie zgodnie z przepisami o utrzymaniu czystości i porządku w gminach; w szczególności ścieki takie nie mogą być bezpośrednio wprowadzane do zbiorników wodnych lub do ziemi.

Uzasadnienie:
W myśl art. 4 ust. 2 pkt 1 lit. c ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - dalej u.u.c.p.g. regulamin określa m.in. zasady w zakresie mycia i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi. Oznacza to, że ustawa upoważnia radę gminy do określenia w regulaminie zasad mycia pojazdów poza myjniami i warsztatami samochodowymi. Oznacza to, że u.u.c.p.g. dopuszcza mycie pojazdów na terenie posesji właściciela nieruchomości poza myjniami. Rzeczą zaś rady podejmującej uchwałę w tym zakresie jest wskazanie warunków, by opisane wyżej czynności były dopuszczalne, w tym zwłaszcza zapewniających usuwanie powstających w ich następstwie zanieczyszczeń. 

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami