Kto sprawuje kontrolę nad gospodarką odpadami w zakładzie, który wytwarza odpady poza instalacją w ilości mniejszej niż wskazane w art. 180a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) - dalej p.o.ś. i nie musi uzyskiwać żadnych zgód od starosty na wytwarzanie odpadów?

Chodzi o kontrolę w zakresie ewidencji odpadów, sprawozdawczości, właściwego magazynowania odpadów.

Czy jeżeli zakład niewłaściwie magazynuje odpady lub w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym, starosta powinien sprawę przekazać do wójta gminy w trybie art. 26 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) – dalej u.o., czy do WIOŚ, skoro nie ma właściwości starosty do wydawania, cofania decyzji w zakresie wytwarzania odpadów w ilości mniejszej niż wskazane w art. 180a p.o.ś.?


Odpowiedź:

W zależności od rodzaju zidentyfikowanego uchybienia dotyczącego gospodarki odpadami, inny może być organ właściwy w sprawie. Zgodnie z art. 26 u.o., posiadacz odpadów jest obowiązany do niezwłocznego usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania. W przypadku nieusunięcia odpadów, co do zasady decyzję nakazującą posiadaczowi odpadów usunięcie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a zatem w przypadku magazynowania lub składowania odpadów w miejscu nieprzeznaczonym na ten cel, organem właściwym do wydania decyzji będzie wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Warto w tym miejscu nadmienić, że w świetle art. 25 ust. 2 i 3 u.o., magazynowanie odpadów jest prowadzone wyłącznie w ramach wytwarzania, zbierania lub przetwarzania odpadów i legalnie może odbywać się na terenie, do którego posiadacz odpadów ma tytuł prawny. Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 44, poz. 287, z późn. zm.), Inspekcja jest powołana m.in. do kontroli przestrzegania przepisów o ochronie środowiska. Jeżeli zatem wbrew art. 25 u.o. magazynowanie odpadów odbywa się niezgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, w szczególności w sposób nie uwzględniający właściwości chemicznych i fizycznych odpadów, wówczas organem uprawnionym do przeprowadzenia kontroli będzie Inspekcja Ochrony Środowiska. Co do zasady, posiadacz odpadów jest obowiązany do prowadzenia na bieżąco ich ilościowej i jakościowej ewidencji (art. 66 u.o.). Wytwórca odpadów obowiązany do prowadzenia ewidencji sporządza z kolei roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami (art. 75 u.o.), które obowiązany jest złożyć w terminie do dnia 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy marszałkowi województwa właściwemu ze względu na miejsce wytwarzania, zbierania lub przetwarzania odpadów - w przypadku sprawozdania o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami (art. 76 u.o.).

Weryfikacji informacji zawartych w sprawozdaniu w terminie do dnia 30 września za poprzedni rok kalendarzowy, dokonuje marszałek województwa. Jeżeli z weryfikacji, wynika, że informacje zawarte w sprawozdaniu są niezgodne ze stanem faktycznym, marszałek województwa wzywa na piśmie do korekty sprawozdania, a w przypadku niedokonania korekty sprawozdania w wyznaczonym terminie, uznaje się, że posiadacz odpadów nie wykonał obowiązku przekazania sprawozdania (art. 77 u.o.). Z kolei w sytuacji, gdy wbrew obowiązkowi, o którym mowa w art. 76, podmiot nie składa sprawozdania, podlega administracyjnej karze pieniężnej, którą w drodze decyzji wymierza wojewódzki inspektor ochrony środowiska, właściwy ze względu na miejsce wytwarzania, zbierania lub przetwarzania odpadów - w przypadku sprawozdania o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami (art. 200 u.o.).