Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.
Zgodnie z art. 91 ust. 2a ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907), kryterium ceny jako jedyne kryterium może być zastosowane w przypadku, gdy przedmiot zamówienia jest ogólnodostępny o określonych standardach jakościowych. Ustawodawca nie sprecyzował powyższego pojęcia, ale w tym zakresie należy posiłkować się opiniami dotyczącymi zastosowania trybu zapytania o cenę, w stosunku do którego zostało użyte to samo sformułowanie.
Powszechna dostępność i ustalone standardy jakościowe uzasadnią stosowanie kryterium ceny>>
Przytoczyć tutaj można opinię UZP pt.: „Nabywanie usług w trybie zapytania o cenę” – cyt: „Ustawa Pzp nie określa, co należy rozumieć przez dostawy lub usługi „powszechnie dostępne”, więc kierując się wykładnią językową pod pojęciem tym należałoby rozumieć „dostępność dla wszystkich zainteresowanych”, przy czym chodzi tu o dostępność dla wszystkich zainteresowanych takiego samego lub podobnego świadczenia, a zatem brak indywidualizowania przedmiotu świadczenia na potrzeby poszczególnych zamawiających. Natomiast pod pojęciem „ustalone standardy jakościowe" należy rozumieć: typy lub gatunki (dostaw/usług) znormalizowane, odpowiadające przeciętnym, oferowanym w powszechnej ofercie standardom, nie zaś specyficznym wymaganiom zamawiającego, na skutek dostosowania standardu dostawy czy usługi do jego indywidualnych potrzeb, a zatem o jakości nie wymagającej indywidualnego ustalenia.”.
Od kilku lat funkcjonuje otwarty rynek energii elektrycznej, co oznacza, że każdy może swobodnie wybrać dostawcę energii i zakupić od niego na podstawie umowy energię o określonej mocy. Jeżeli więc zapotrzebowanie zamawiającego mieści się w standardowych ofertach dostawców energii, w świetle powyższej opinii, przedmiotowe zamówienie można uznać za zamówienie powszechnie dostępne o ustalonym standardzie jakościowym i zastosować do jego udzielenia kryterium – cena 100%.
W pytaniu nie wskazano rodzaju zamawiającego a pamiętać należy, że zgodnie z przytoczonym wyżej przepisem p.z.p., jeżeli zamawiający jest zamawiającym, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 p.z.p., aby zastosować tylko kryterium ceny, zamawiający jest zobowiązany dodatkowo do wskazania w załączniku do protokołu, w jaki sposób zostały uwzględnione w opisie przedmiotu zamówienia koszty ponoszone w całym okresie korzystania z przedmiotu zamówienia.
Cena jako jedyne kryterium oceny ofert wyjątkiem od reguły>>
Dlatego też, sporządzając opis przedmiotu zamówienia, zamawiający powinien uwzględnić w nim wszystkie elementy, które mogą mieć wpływ na koszty związane z dostawą energii elektrycznej. (por. opinię UZP pt.: „Kryteria oceny ofert w świetle przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych po nowelizacji z dnia 29 sierpnia 2014 r.” – cyt: „Tym samym, zamawiający udzielając zamówienia, którego przedmiot jest powszechnie dostępny oraz ma ustalone standardy jakościowe, stosując wyłącznie kryterium ceny powinni przy sporządzaniu opisu przedmiotu zamówienia uwzględnić te elementy, które będą miały wpływ na koszty związane z eksploatacją oraz utylizacją przedmiotu zamówienia.”.).
Autor odpowiedzi: Marta Mikulska - Nawacka, współpracuje z programem LEX Zamówienia Publiczne.