Z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego w czwartek w Pałacu Prezydenckim odbędzie się debata na temat aktywności obywatelskiej. Wśród jej uczestników będą m.in.: naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz doradcy prezydenccy.


Spotkanie pod hasłem Aktywność obywatelska - szanse i bariery odbędzie się w ramach działającego przy prezydencie Forum Debaty Publicznej.

Rozwój społeczeństwa obywatelskiego jest (...) wręcz istotnym warunkiem rozwoju i modernizacji - przekonywał prezydent w opublikowanym w środę wywiadzie dla internetowego portalu organizacji pozarządowych.

Komorowski zwrócił też uwagę na zmieniające się uwarunkowania społeczne, ekonomiczne i kulturowe, co - w jego ocenie - stwarza nowe wyzwania dla funkcjonowania społecznej aktywności.

Tego - jak zapowiedział -będzie dotyczyć czwartkowa debata w Pałacu Prezydenckim. Celem konferencji jest dyskusja na temat stanu aktywności obywatelskiej w Polsce - wskazanie mocnych stron oraz barier w jej rozwoju - mówił prezydent. Jak dodał, w spotkaniu weźmie udział około 250 osób.

Nie zapominajmy, że nasza demokracja ma nieco ponad 20 lat, nie licząc oczywiście doświadczenia Solidarności lat 80., które też obywatelsko kształtowało Polaków (...), potrafimy być wspaniałymi obywatelami, ale wciąż za rzadko. Nie napawa optymizmem choćby frekwencja podczas wyborów. Tu potrzeba, w moim przekonaniu, jeszcze wiele pozytywistycznego wysiłku. To nie tylko zadanie dla polityków - ocenił Komorowski.

Jego zdaniem jednym z największych wyzwań w kwestii aktywizacji obywateli jest zniesienie niektórych barier administracyjnych, np. w prawie o stowarzyszaniu się, a także określenie przyszłego modelu finansowania działalności organizacji społecznych. To są wyzwania, o których chcemy rozmawiać i proponować konkretne rozwiązania - powiedział prezydent. Tymi kwestiami w Kancelarii - jak dodał Komorowski - zajmuje się jego doradca Henryk Wujec.

Czwartkowa debata, którą będą prowadzili prezydenccy doradcy: Tadeusz Mazowiecki i Henryk Wujec, rozpocznie się od wystąpienia Bronisława Komorowskiego. Następnie głos zabiorą m.in.: prof. Janusz Czapiński (socjolog i psycholog społeczny), prof. Anna Giza-Poleszczuk (socjolog), przedstawiciele organizacji: Stowarzyszenie Klon/Jawor, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Towarzystwo Psychoprofilaktyczne oraz samorządowcy.(PAP)

hgt/ la/ bk/