Zgodnie z treścią art. 44 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) dalej p.z.p., wykonawca zobowiązany jest do złożenia wraz z ofertą oświadczenia o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu, a jeżeli zamawiający żąda dokumentów potwierdzających spełnianie tych warunków, również tych dokumentów.
Spełnienie warunku oznacza, że wykonawca jest w stanie wykonać zamówienie >>>
Pojęcie "warunki udziału w postępowaniu" odnosi się zarówno do pozytywnych przesłanek, którymi są warunki udziału, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 1-4 p.z.p. jak również do negatywnych odnoszących się do braku podstaw do wykluczenia z powodu niespełnienia warunków, o których mowa w art. 24 ust. 1 p.z.p. Powyższe potwierdza Urząd Zamówień Publicznych w publikacji "Informator 9/2010" stanowiąc: "(…) Przez "warunki udziału w postępowaniu" należy zatem rozumieć warunki określone przez ustawodawcę w art. 22 ust. 1 oraz art. 24 ust. 1 Pzp (…)".
W przypadku, gdy wykonawca nie złoży wraz z ofertą przedmiotowego dokumentu lub złożony dokument będzie wadliwy, zamawiający jest zobowiązany do wezwania takiego wykonawcy na podstawie art. 26 ust. 3 p.z.p. do uzupełnienia braku. Niezwykle istotne jest to, aby oświadczenie o spełnieniu warunków udziału złożone w odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia potwierdzało spełnienie warunków udziału nie później, niż na dzień składania ofert.
Powyższe potwierdza Sąd Okręgowy w Warszawie w wyroku z dnia 29 maja 2013 r. (XXIII Ga 683/13) stanowiąc, iż: "Treść art. 26 ust. 3 ustawy – Prawo zamówień publicznych wskazuje, że złożone dokumenty na wezwanie Zamawiającego, powinny potwierdzać spełnienie przez Wykonawcę warunków udziału nie później niż w dniu, w którym upłynął termin składania ofert". W praktyce nie oznacza to zmuszania Wykonawcy do antydatowania dokumentów, gdyż oświadczenie o spełnieniu warunków udziału winno być opatrzone datą jego złożenia, zaś z jego treści musi jednoznacznie wynikać, że najpóźniej w dacie upływu terminu składania ofert warunki te były spełnione.
Uzupełniany dokument może być wystawiony z datą po terminie składnia ofert >>>
Wykonawca, aby dokonać poprawnego uzupełnienia, winien dokładnie przeanalizować treść wezwania Zamawiającego, ustalając jaki popełnił błąd oraz następnie dołożyć szczególnej staranności w jego uzupełnieniu. Powyższe ma istotne znacznie, gdyż Zamawiający może tylko jednokrotnie w danym stanie faktycznym dokonać wezwania do uzupełnienia (wyrok KIO z dnia 17 lipca 2015 r. (KIO 1436/15)).
Prawidłowe złożenie oświadczenia o spełnieniu warunków udziału jest niezwykle ważne, gdyż jego błędne uzupełnienie lub zachowanie postawy biernej w odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia może się wiązać z wykluczeniem wykonawcy na mocy art. 24 ust. 2 pkt 4 p.z.p. i/lub zatrzymaniem na mocy art. 46 ust. 4a p.z.p. wniesionego przez wykonawcę wadium.