W przetargu nieograniczonym złożono ofertę z formularzem ofertowym, ale bez kosztorysu (kosztorys ślepy był załącznikiem do siwz), czyli cena za usługę jest znana, ale zamawiający nie zna cen za poszczególne elementy zamówienia. Jest to zamówienie na usługę ochrony i obsługę techniczną imprez plenerowych przez 2 lata. Cena jest kosztorysowa.

Czy wykonawca może uzupełnić ofertę o kosztorys?

Odpowiedź

Nie. Rzeczona oferta winna zostać odrzucona na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 Prawa zamówień publicznych jako oferta o treści nieodpowiadającej treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Uzasadnienie

Kosztorys ofertowy jest istotnym elementem treści oferty, określającym wysokość ceny i podstawy do rozliczenia należnego wykonawcy wynagrodzenia. Tym samym jest dokumentem zawierającym informacje o warunkach realizacji zamówienia, oferowanych przez wykonawcę.

Art. 26 ust. 3 Prawa zamówień publicznych , ustanawia obowiązek zamawiającego wezwania wykonawcy do uzupełnienia oświadczeń i dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1 Prawa zamówień publicznych , tj. oświadczeń i dokumentów potwierdzających spełnianie:
1) warunków udziału w postępowaniu,
2) przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego.

Kosztorys ofertowy, wzmiankowany w pytaniu, nie mieści się w katalogu dokumentów określonych w art. 25 ust. 1 Prawa zamówień publicznych .

Niezgodność treści oferty z treścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia ma miejsce w sytuacji, gdy zaoferowany przedmiot zamówienia nie odpowiada opisanemu w specyfikacji przedmiotowi zamówienia, co do zakresu, ilości, jakości, warunków realizacji i innych elementów istotnych dla wykonania przedmiotu zamówienia w stopniu zaspokajającym oczekiwania i interesy zamawiającego (tak w orzeczeniu Zespołu Arbitrów z dnia 21 stycznia 2005 r. sygn. UZP/ZO/0-54/05). Warto przytoczyć również orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej z 13 sierpnia 2009 r. sygn. KIO/UZP 1000/09, gdzie skład orzekający wskazał, iż okoliczność pominięcia wyceny określonego zakresu rzeczowego zamówienia, kwalifikowana jest jako niezgodność treści oferty z treścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Kosztorys ofertowy, jako element oferty, pełni funkcję określającą zakres, ilość i koszty wykonania zamówienia, stąd jego brak w ofercie należy uznać jako brak podania przez wykonawcę informacji o istotnych warunkach realizacji zamówienia. Brak jest możliwości uzupełnienia przez wykonawcę kosztorysu z uwagi na przepis art. 87 ust. 1 Prawa zamówień publicznych , zakazujący zamawiającemu i wykonawcy dokonywania jakichkolwiek zmian w treści złożonej i otwartej oferty. W konsekwencji zamawiający zobowiązany jest odrzucić ofertę, do której wykonawca nie załączył wymaganego kosztorysu ofertowego, na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 Prawa zamówień publicznych .

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2007 r. Nr 223, poz. 1655 ze zm.)