Trudno wyobrazić sobie dobrze funkcjonujący, podejmujący się opieki setek chorych szpital, który nie jest czysty i bezpieczny dla pacjentów. Podobna sytuacja dotyczy jednostek oświaty – uczniom i nauczycielom trzeba zapewnić odpowiednie warunki, a bazę do tego stanowią regularnie sprzątane, odpowiednio dostosowane do zaleceń BHP pomieszczenia.
Obecność wyspecjalizowanych służb, odpowiedzialnych za zachowanie czystości i właściwe warunki sanitarne, wymagana jest także m.in. w: urzędach miast i gmin, urzędach skarbowych, budynkach ministerialnych i w tysiącach innych podmiotów kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania państwa. Pokazuje to jak wielką rolę na polskim rynku zamówień publicznych odgrywa dziś sektor profesjonalnych usług utrzymania czystości.
Czy można udzielić zamówienia na usługę sprzątania obiektów w trybie zapytania o cenę? >>
"Zamówienia publiczne wielu kojarzą się przede wszystkim z wydatkami na infrastrukturę. W rzeczywistości tak do końca nie jest – należy pamiętać, że duże inwestycje, które powstają w wyniku redystrybucji środków publicznych, to ważna, ale tylko pewna część tego sektora. Równie istotny obszar stanowią właśnie usługi profesjonalnego utrzymania czystości. To od ich jakości zależy w znaczącym stopniu bezpieczeństwo uczniów w szkołach oraz standard pracy tysięcy osób zatrudnionych w instytucjach publicznych. Warto zauważyć, że tego typu wydatki są sztywne, mają swoje stałe miejsce w corocznym budżecie, dlatego dobór odpowiedniego wykonawcy musi być wyjątkowo przemyślany – mówi Maria Janyska, posłanka na Sejm VII kadencji, wchodząca w skład Komisji Gospodarki.
Wybór odpowiedniego wykonawcy zamówienia publicznego, który w danym okresie będzie świadczyć usługi profesjonalnego utrzymania czystości, jest podstawowym zadaniem zamawiającego opracowującego i ogłaszającego dany przetarg. To w dużej mierze jego wiedza i umiejętności doboru odpowiednich narzędzi zadecydują o przyszłym stanie tysięcy placówek użyteczności publicznej, z których każdego dnia korzystają miliony Polaków.
"Rola profesjonalnych usług utrzymania porządku w ramach zamówień publicznych jest niepodważalna – są one podstawowym gwarantem bezpieczeństwa i zapewniają odpowiednią jakość w tysiącach szkół, szpitali czy obecnych w każdej miejscowości placówkach administracji. Zapewnienie higieny w budynkach użyteczności publicznej jest szczególnie trudne, a niewielka i niewykwalifikowana kadra nie gwarantuje wysokiego standardu. To dlatego wybór wykonawcy profesjonalnych usług porządkowych przez zamawiającego staje się niemniej ważny, jak w przypadku dużych inwestycji infrastrukturalnych” – mówi Marek Kowalski, Prezes Polskiej Izby Gospodarczej Czystości.
Zamawiający – już przed ogłoszeniem konkursu ofert – powinien dokładnie zapoznać się z ofertą rozwiązań oferowanych w sektorze profesjonalnego utrzymania czystości. W ostatnich latach rynek ten istotnie się rozwinął, czego potwierdzeniem jest m.in. liczba firm, które prezentują swoje produkty i usługi podczas targów ISSA INTERCLEAN CEE 2015.
Źródło: Informacja prasowa ISSA INTERCLEAN CEE