Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego stanowią regionalne instytucje dialogu społecznego w naszym kraju. Zastąpiły one funkcjonujące prędzej wojewódzkie komisje dialogu społecznego. Dotychczas tworzenie WRDS czy dbanie o ich prawidłowe funkcjonowanie było zlecanym marszałkom poszczególnych województw, zadaniem z zakresu administracji rządowej.

Jednym z zadań Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego jest wyrażanie opinii w sprawach z zakresu zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców oraz w kwestiach będących w kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa. WRDS rozpatrują również sprawy o zasięgu wojewódzkim, przekazane przez Radę Dialogu Społecznego. Ponadto opiniują projekty strategii rozwoju województwa oraz inne programy w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych i organizacji pracodawców.

Do tej pory, o utworzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego postanawiał Marszałek Województwa na wniosek przynajmniej jednej z organizacji pracodawców, oraz jednej organizacji pracowników. Za jego prawidłową obsługę odpowiedzialne jest biuro wojewódzkiej rady dialogu społecznego, stanowiące komórkę organizacyjną urzędu marszałkowskiego.

Sporządzony przez resort rodziny i pracy projekt nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego zakłada jednak, że organizacja czy finansowanie prac WRDS stanowić będzie zadanie wojewodów. W rezultacie, wojewoda będzie mógł między innymi decydować o utworzeniu lub likwidacji WRDS, czy powoływać i odwoływać jej członków. Jeśli chodzi o obsługę i finansowanie Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego, zostaną one przeniesione z urzędu marszałkowskiego do wojewody.

Jak wskazuje projekt, Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego będą kontynuować swoją działalność zgonie z zasadami wynikającymi z ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. W ciągu 14 dni od dnia wejścia w życie ustawy, wojewodowie zorganizują ich obsługę.

(mpips.gov.pl)

 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami