Czy można przeprowadzić z dwoma wykonawcami rozmowy, a następnie wysłać do jednego zaproszenie do składania ofert z art. 67 ust. 1 pkt 4 i udzielić zamówienia z wolnej ręki? Zamówienie będzie realizowane ze środków unijnych.

W przywołanym stanie faktycznym zamawiający może udzielić zamówienia w trybie z wolnej ręki po spełnieniu przesłanek z art. 67 ust. 1 pkt 4 Prawa zamówień publicznych . Zamówienia z wolnej ręki to negocjacje tylko z jednym wykonawcą.

Udzielenie zamówienia w trybie z wolnej ręki na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 4 p.z.p polega na tym, że zamawiający może udzielić zamówienia, jeżeli w prowadzonych kolejno postępowaniach o udzielenie zamówienia, z których co najmniej jedno prowadzone było w trybie przetargu nieograniczonego albo przetargu ograniczonego, nie wpłynął żaden wniosek o dopuszczenie udziału w postępowaniu, nie zostały złożone żadne oferty lub wszystkie oferty zostały odrzucone na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ze względu na ich niezgodność z opisem przedmiotu zamówienia, a pierwotne warunki zamówienia nie zostały w istotny sposób zmienione. Poprzednie postępowania musiały być prowadzone w taki sposób, by pierwotne warunki zamówienia (a więc te z pierwszego postępowania) nie zostały w istotny sposób zmienione. Zmiany dotyczące w szczególności sposobu realizacji zamówienia, istotnych warunków, jakie musi spełnić wykonawca, kryteriów wyboru oferty, a przede wszystkim zmiany wymagań dotyczących przedmiotu zamówienia są niedopuszczalne. Gdy jednak do nich dojdzie, nie może być brane pod uwagę zastosowanie przesłanki z art. 67 ust. 1 pkt 4 Prawa zamówień publicznych . Nie można wprowadzić takich zmian, które zmieniłyby krąg dotychczasowych, potencjalnych wykonawców (uchwała KIO sygn. akt KIO/KD 66/10; uchwała KIO sygn. akt KIO/KD 6/10). Z opisanego stanu faktycznego można wywnioskować, że zaistniały przesłanki z art. 67 ust. 1 pkt 4 Prawa zamówień publicznych więc wybór trybu z wolnej ręki jest uprawniony. W odniesieniu do okoliczności wskazanych w pytaniu, tj. faktu że obecnie zgłaszają się potencjalni wykonawcy to w ustawie nie znajdują się żadne wytyczne co do sposobu zachowania zamawiających. Jednak pamiętać należy, że zgodnie z definicją znajdującą się w art. 66 ust. 1 Prawa zamówień publicznych zamówienie z wolnej ręki to tryb, w którym zamawiający udziela zamówienia po negocjacjach tylko z jednym wykonawcą. Biorąc to pod uwagę zasadą jest, że nie prowadzi się rozmów lub negocjacji z kilkoma wykonawcami, takie działanie przeczyłoby założeniom zamówienia z wolnej ręki. Zamawiający wybierając zaproszonego wykonawcę nie może kierować się subiektywnymi przesłankami. Trzeba pamiętać, że wydatkowane są pieniądze publiczne więc należy przeprowadzić rzetelne rozeznanie i zaprosić do postępowania obiektywnie najkorzystniejszego wykonawcę, mogącego zrealizować zamówienie w danym przedmiocie zamówienia. Co do wspomnianego w pytaniu aspektu realizacji zamówienia ze środków unijnych, to procedury są takie same i źródło finansowania nie ma wpływu na obowiązujące przepisy.

 

Artykuł pochodzi z publikacji „Tryby udzielania zamówień publicznych” wydanej przez Wolters Kluwer Polska. Publikacja zawiera komplet informacji o trybach udzielania zamówień publicznych. W jej skład wchodzą autorskie omówienia, opisujące krok po kroku, każdy z trybów udzielania zamówień publicznych. Zadaniem publikacji jest maksymalne ułatwienie prawidłowego przeprowadzenia wszystkich koniecznych czynności, tak aby udzielnie zamówienia publicznego było przeprowadzone we właściwym trybie, prawidłowo i bez wad. Autorem opracowania jest Kinga Załęcka, posiadająca wieloletnie doświadczenie w zakresie zamówień publicznych, skupiająca się na praktycznych aspektach poszczególnych postępowań.

 

Publikacja zawiera ponadto: wybór orzecznictwa istotnego dla wykładni przepisów regulujących tryby udzielania zamówień publicznych, pytania i odpowiedzi odpowiadające na realne problemy z jakimi spotkali się w swojej pracy specjaliści działów zamówień publicznych administracji samorządowej i rządowej oraz ujednolicony tekst ustawy Prawo zamówień publicznych.

Więcej o publikacj na stronie księgarni Profinfo.pl

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2010 r. Nr 113, poz. 759 ze zm.)