Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.
Zgodnie z art. 98 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907) dalej p.z.p., zamawiający sporządza roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach. Natomiast definicja zamówienia publicznego została określona w art. 2 pkt 13 p.z.p. W myśl tej definicji jako zamówienie publiczne należy rozumieć umowy odpłatne zawierane między zamawiającym a wykonawcą, których przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane.
Tym samym, udzieleniem zamówienia jest zawarcie umowy, więc w sprawozdaniu z udzielonych zamówień należy wskazać wszystkie umowy, które zostały podpisane przez konkretnego zamawiającego. Powyższe potwierdza odpowiedź UZP na pytanie dotyczące sprawozdania z udzielonych zamówień, opublikowana w opiniach prawnych UZP dotyczących sprawozdania pt.: „Wyjaśnienia do pytań dotyczących zasad sporządzania rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach. Część VII” a następnie – „Zamówienia udzielane przez szkołę będącą gminną jednostką budżetową” – cyt: „W świetle definicji zamówienia publicznego, zawartej w art. 2 pkt 13 ustawy Pzp, pod pojęciem „udzielenie zamówienia” należy rozumieć zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego. Tym samym obowiązek przekazania informacji o danym zamówieniu publicznym w ramach rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach spoczywa na tym podmiocie, który jako zamawiający udzielił danego zamówienia, tj. zawarł w swoim imieniu z wykonawcą umowę w sprawie zamówienia publicznego.”.
Reasumując, w zaistniałej sytuacji każdy z zamawiających, którzy podpisali umowę, są zobowiązani do ujęcia w sprawozdaniu wartości swojej umowy, niezależnie od tego kto przeprowadzał postępowanie.
Autor odpowiedzi: Marta Mikulska - Nawacka