W przetargu na dostawę kompleksowego systemu łączności dla duńskich służb ratowniczych i jego obsługę zawarto ugodę ze względu na niedotrzymywanie terminów. Zgodnie z jej postanowieniami zamawiający i wykonawca zrzekli się pierwotnych uprawnień i ograniczyli je do tych, które wynikały z postanowień ugody. Zewnętrzna spółka wniosła odwołanie na tę czynność, które zostało oddalone. W wyniku zażalenia sprawa trafiła do duńskiego Sądu Najwyższego, który wystąpił do TSUE z pytaniem prejudycjalnym.
Zmiana umowy o zamówienie publiczne po nowelizacji PZP >>>
TSUE w wyroku z dnia 7 września 2016 r. (C-549/14) wskazał, iż wprowadzenie zmian, które zasadniczo odbiegają od pierwotnych postanowień umowy narusza zasadę równego traktowania i przejrzystości w zamówieniach publicznych. Zamieszczenie ich w pierwotnej ofercie wykonawcy doprowadziłoby do wyboru innej oferty. Znaczne ograniczenie świadczonych usług jest istotną zmianą zamówienia, której nie można dokonać w granicach prawa.
Nie mogą uzasadniać wprowadzenia zmiany z pominięciem zasady równego traktowania wykonawców ani obiektywne trudności w wykonywaniu zamówienia ani losowy charakter części postanowień umowy. Zamawiający już na etapie planowania zamówień powinien przewidzieć w dokumentacji postanowienia, które umożliwiłyby zmiany umowy.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej z książki | |
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
|