W jakim czasie należy udzielić czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych wobec kierowcy zatrudnionego w urzędzie miasta, czy art. 42 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych , czy art. 4 ustawy o czasie pracy kierowców odsyłający do art. 1511 k.p.?

Odpowiedź


Czas wolny za pracę w godzinach nadliczbowych udzielony kierowcy zatrudnionemu w urzędzie miasta powinien zostać udzielony do końca danego okresu rozliczeniowego.

Czas pracy kierowców, również tych zatrudnionych w urzędzie miasta uregulowany został w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. Nr 92, poz. 879) - dalej u.c.p.k.

Kierowcy są specyficzną grupą zawodową, do której mają zastosowanie przepisy u.c.p.k., jeśli przepisy innych ustaw nie stanowią inaczej. Przepisy u.c.p.k. w tym zakresie mają charakter lex specialis, a zgodnie z zasadami wykładni prawa ustawa szczególna ma pierwszeństwo przed ustawą ogólną, a taką ogólną ustawą jest tu ustawa o pracownikach samorządowych .

W zakresie nieuregulowanym u.c.p.k. stosuje się przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.). Ustawa o czasie pracy kierowców jest regulacją szczególną w stosunku do przepisów k.p. Sferą, w której przepisy k.p. znajdują w pełni swe zastosowanie w sprawach dotyczących czasu pracy kierowców-pracowników jest m.in. ustalanie i rozliczanie godzin nadliczbowych, ustalanie wymiaru i rozliczanie czasu pracy, praca w nocy oraz w niedziele i święta, a także sposób ustalania rozkładów czasu pracy. Nie znajdują tu natomiast zastosowania kodeksowe limity godzin nadliczbowych.

Praca w godzinach nadliczbowych może być rekompensowana, w miejsce dodatkowego wynagrodzenia, czasem wolnym od pracy. Możliwość taka dotyczy pracowników, którzy wykonywali pracę w godzinach nadliczbowych we wszystkich systemach czasu pracy. Udzielenie czasu wolnego od pracy w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych może mieć miejsce albo na wniosek pracownika albo bez tego wniosku, z inicjatywy pracodawcy. Od 29 listopada 2002 r. pracodawcy mogą rekompensować pracownikom pracę w godzinach nadliczbowych, bez ich wniosku. W takim przypadku czasu wolnego udziela się w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, co nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy. Termin czasu wolnego udzielonego z inicjatywy pracodawcy powinien przypadać nie później niż do końca danego okresu rozliczeniowego (art. 1512 § 2 k.p.).

Należy przy tym pamiętać, że za pracę w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy oraz za pracę w niedzielę lub święto należy pracownikowi oddać cały dzień wolny od pracy, nawet jeśli liczba przepracowanych godzin w którymś z tych dni była niższa niż norma dobowa obowiązująca pracownika.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)