Rada powiatu podjęła uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji internatu w zespole szkół. Wojewoda zaskarżył uchwałę do WSA, zarzucając istotne naruszenie przepisu art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 79, poz. 854 ze zm.). Organ nadzoru ustalił, iż projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji placówki oświatowej nie został przedstawiony wszystkim organizacjom związkowym. W odpowiedzi na skargę rada powiatu wniosła o jej oddalenie, stwierdzając, iż z przepisów ustawy o systemie oświaty nie wynika obowiązek zaopiniowania projektu uchwały o zamiarze likwidacji internatu przez związki zawodowe.

WSA rozpatrując skargę stwierdził, iż uchwała rady powiatu o zamiarze likwidacji internatu w zespole szkół jest aktem prawnym objętym zakresem zadań związków zawodowych, gdyż odnosi się wprost do działalności związków zawodowych - reprezentowania i obrony praw, interesów zawodowych i socjalnych ludzi pracy - pracowników jednostki objętej zamiarem likwidacji. Uchylenie się organu samorządu terytorialnego od zasięgnięcia opinii związku zawodowego o projekcie aktu prawnego odnoszącego się do działalności związku zawodowego określonego w ustawie o związkach zawodowych i statucie związku stanowi istotne naruszenie prawa, w rozumieniu art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn. Dz. U. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.), skutkujące koniecznością wyeliminowania tego aktu z obrotu prawnego. Podobne stanowisko w zakresie uchwały o zamiarze likwidacji placówki oświatowej.

WSA podkreślił, iż wbrew stanowisku rady, dla obowiązku poddania projektu aktu prawnego objętego zadaniami związku zawodowego procedurze opiniodawczej nie ma znaczenia fakt, czy akt ten stanowi akt prawa miejscowego, czy też nie ma tego kwalifikowanego charakteru. Zadania związków zawodowych wymienia art. 1 ust. 1, art. 4 i 6 tej ustawy. Analiza zadań wymienionych w tych przepisach prowadzi do wniosku, że chodzi o reprezentację i obronę praw, interesów zawodowych i socjalnych ludzi pracy, obronę ich godności, interesów materialnych i moralnych, zbiorowych i indywidualnych, tworzenia korzystnych warunków pracy, bytu i wypoczynku.
Na podstawie: Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 28 września 2011 r., sygn. akt II SA/Go 561/11, prawomocny