Komenda policji wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie kradzieży drewna z terenu pasa drogowego na terenie gminy. Osoba, która złożyła zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia, wystąpiła z wnioskiem o udostępnienie w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej, akt prowadzonego postępowania. W związku z tym, iż komendant policji nie udostępnił żądanych informacji i nie wydał w terminie 30 dni decyzji o odmowie udzielenie informacji – wnioskodawca zarzucił niewłaściwe załatwienie jego wniosku.
Komendant zaprzeczył twierdzeniu strony o niewłaściwym załatwieniu jego wniosku.
WSA rozpatrując sprawę uznał, iż niewątpliwie żądanie udostępnienia akt prowadzonego przez policję postępowania wyjaśniającego kwestię popełnienia wykroczenia, mieściło się przedmiotowo i podmiotowo w regulacji ustawy o dostępie do informacji publicznej. Akta postępowań przygotowawczych w postępowaniu karnym, czy postępowań wyjaśniających w postępowaniu w sprawach o wykroczenie, zawierają bowiem dane o działalności organów władzy publicznej, jak i znajdują się w posiadaniu podmiotu zobowiązanego do udostępniania informacji publicznej oraz będącego w posiadaniu takich danych. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, podmiotem zobowiązanym do udostępniania informacji publicznej są organy władzy publicznej, w pojęciu których mieszczą się także organy Policji. W orzecznictwie podkreśla się, że dostęp do akt czynności wyjaśniających kwestię popełnienia wykroczenia, realizuje dyspozycję art. 61 Konstytucji, sytuującego publiczne prawo obywatela do informacji.
WSA podkreślił, że dostęp osoby zawiadamiającej o popełnieniu wykroczenia do akt postępowania wyjaśniającego sprawę tego wykroczenia, prowadzonego przez Policję (tzw. czynności wyjaśniających), mógł nastąpić wyłącznie przy stosowaniu ustawy o dostępie do informacji publicznej. Ustawa ta jest bowiem podstawową regulacją dotyczącą trybu dostępu osób trzecich, nie będących stroną postępowania do informacji publicznej zmaterializowanej w aktach postępowania. Ani Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenie, ani stosowane odpowiednio w zakresie dostępu do akt, przepisy Kodeksu postępowania karnego, nie regulują w sposób szczególny dostępu osób trzecich do akt postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez organy Policji w sprawach o wykroczenie. Z uprawnieniem zawiadamiającego o wykroczeniu, do wniesienia zażalenia na odmowę wystąpienia z wnioskiem o ukaranie, nie wiąże się wynikający z Kodeksu postępowania w sprawie o wykroczenie dostęp do całości czynności wyjaśniających. Skarżący zatem jako osoba zawiadamiająca o wykroczeniu, był legitymowany do żądania udostępnienia mu akt postępowania wyjaśniającego sprawy o wykroczenie w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Skarga została jednak oddalona przez WSA, bowiem – wbrew stanowisku skarżącego – organ nie pozostawał w sprawie w bezczynności w rozumieniu przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. z 2001, Nr 112, poz. 1198 ze zm.).
Wyrok WSA w Białymstoku z 13 listopada 2012 r., sygn. akt II SAB/Bk 46/12, prawomocny