- Bardzo się cieszę z Państwa obecności w Toruniu, mam nadzieję, że program, który dla Was przygotowaliśmy, okaże się ciekawy i zaowocuje wspólnymi projektami - powitał gości Ludwik Szuba, zastępca prezydenta Torunia.

 

Spotkanie holenderskiej grupy z przedstawicielami władz miasta odbyło się w czwartek, 20 października w Muzeum Etnograficznym. Rozpoczęło się od smutnej informacji, przekazanej przez animatora kontaktów Carela van Ingena, o śmierci w ubiegłym roku 77-letniego Ceesa Goekoopa, burmistrza Lejdy, który w imieniu holenderskiego miasta podpisywał umowę o współpracy z Toruniem w 1988 r., a wcześniej, w 1983 roku gościł na uroczystościach 750-lecia naszego miasta.

 

Potem była mowa o zbliżającej się rocznicy 25-lecia kontaktów Lejdy z Toruniem i planach uczczenia tej rocznicy. Lejdejczycy chcieliby umieścić fragment holenderskiego wiersza na jednej ze ścian w centrum Torunia – warto tu wyjaśnić, że Lejda słynie z poezji na murach. Na budynkach tego miasta umieszczono 101 urywków wierszy, w tym trzech poetów polskich: Szymborskiej, Różewicza i Mickiewicza. Drugi projekt będzie realizowany w Lejdzie – podczas przyszłorocznej wystawy kwiatowej zostaną tam ułożone kompozycje tulipanowe z postaciami Chopina i Kopernika. Jeden taki obraz, o wymiarach 15 x 20 metrów, będzie się składać z 50 tys. tulipanów. W tym roku Mikołaj Kopernik już gościł w Lejdzie: 3 października, podczas wielkiej parady z okazji narodowego święta - rocznicy pokonania armady hiszpańskiej, postać astronoma na platformie z wielkim astrolabium jechała ulicami miasta wzbudzając entuzjazm widzów.


Podczas spotkania w Muzeum Etnograficznym nastąpiła oczywiście wymiana prezentów. Goście z Lejdy przywieźli nam jak co roku 100-kilogramową taczkę cebulek tulipanów, z Torunia zabiorą pierniki i materiały promocyjne.

To już tradycja, że jesienią lejdejczycy goszczą w Toruniu na zaproszenie Towarzystwa Miast Partnerskich Torunia. W tym roku oprócz grupy doskonale już znającej nasze miasto przyjechało sporo nowych osób, chętnych do nawiązania współpracy z partnerami w naszym mieście. W 51-osobowej delegacji są m.in. specjalista od pozyskiwania funduszy dla NGO, ekolog, dziennikarka, terapeutka, sportowcy. Przygotowano dla nich spotkania w miejscach związanych z ich zainteresowaniami i profesją. Dziennikarka i podróżniczka Mariette van Beek odwiedziła redakcję „Nowości” oraz złożyła wizytę w Biurze Informacji Turystycznej. Ekolog Martin Kroon wygłosił w urzędzie miasta wykład na temat „Eco-driving". Natomiast Arie Kluijver spotkał się z dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Robertem Małeckim, by porozmawiać o organizacjach pozarządowych. Terapeutka Sabine de Raaf odwiedziła Fundację Rozwoju Aktywności Twórczej Les Artes oraz Środowiskowy Dom Samopomocy Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Theo i Wil Westgeest złożyli wizytę w jednym z toruńskich domów dziecka. W programie tegorocznej wizyty jest oczywiście zwiedzanie starówki, wizyta na Barbarce i w Piwnicach oraz część merytoryczna: zebranie członków Towarzystwa Miast Partnerskich Torunia i Stedenband Leiden-Toruń w Dworze Mieszczańskim.

Toruń współpracuje z Lejdą od 1988 r. Kontakty prowadzone są głównie poprzez Towarzystwo Miast Partnerskich Torunia. Jego siedziba mieści się w toruńskim Dworze Mieszczańskim, średniowiecznym budynku, wyremontowanym z pomocą finansową Holendrów. Tam odbywają się wspólne spotkania, poplenerowe wystawy malarstwa i fotografii z obu miast. Od lat 90. organizowana jest wymiana mieszkańców Torunia i Lejdy. Co roku w maju przedstawiciele Torunia wyjeżdżają do Lejdy, natomiast w październiku w ramach wymiany Holendrzy odwiedzają Toruń. Kontakty te dotyczą w szczególności sfery kultury, ochrony środowiska, życia gospodarczego, turystyki, ochrony zdrowia, oświaty, nauki i promowania Torunia.