Pytanie dotyczy oddania nieruchomości w wieczyste użytkowanie.

Ustawodawca nakłada obowiązek wskazania w ogłoszeniu termin zagospodarowania nieruchomości (art. 35 ustawy o gospodarce nieruchomościami).

Czy z uwagi na fakt, iż sprzedawana nieruchomość zabudowana jest budynkiem w złym stanie technicznym, w wykazie należy wskazać termin oczekiwanego zagospodarowania nieruchomości, w przypadku rozbiórki budynku?

Odpowiedź

Oddając nieruchomość w użytkowanie wieczyste, jej właściciel – czyli Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego – ma zazwyczaj określone oczekiwania co do przeznaczenia i sposobu zagospodarowania tej nieruchomości. Oczekiwania te, także pod względem czasowym, powinny wynikać z treści umowy o ustanowienie użytkowania wieczystego, a wcześniej jeszcze powinny być potencjalnym użytkownikom wieczystym wskazane w wykazie. Jeśli natomiast zdarzyłoby się tak, że właściciel nieruchomości takowych oczekiwań by nie miał i pozostawiałby sposób zagospodarowania nieruchomości do uznania użytkownikowi wieczystemu, to wówczas nie musi takich informacji zamieszczać w wykazie.

A zatem, jeżeli na przedmiotowej nieruchomości znajduje się budynek w złym stanie technicznym i właściciel nieruchomości oczekuje podjęcia przez użytkownika wieczystego konkretnych działań związanych z jego rozbiórką oraz – przykładowo – wybudowaniem innego budynku w jego miejsce, to powinien zamieścić stosowne informacje w wykazie, wraz ze wskazaniem terminu oczekiwanego zagospodarowania nieruchomości.

Uzasadnienie

Zgodnie z brzmieniem art. 35 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.) – dalej u.g.n., właściwy organ sporządza i podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży, do oddania w użytkowanie wieczyste, użytkowanie, najem lub dzierżawę.

Wykaz ten wywiesza się na okres 21 dni w siedzibie właściwego urzędu, a ponadto informację o wywieszeniu tego wykazu podaje się do publicznej wiadomości przez ogłoszenie w prasie lokalnej oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, a także na stronach internetowych właściwego urzędu. W wykazie tym określa się odpowiednio:
1. oznaczenie nieruchomości według księgi wieczystej oraz katastru nieruchomości;
2. powierzchnię nieruchomości;
3. opis nieruchomości;
4. przeznaczenie nieruchomości i sposób jej zagospodarowania;
5. termin zagospodarowania nieruchomości;
6. cenę nieruchomości;
7. wysokość stawek procentowych opłat z tytułu użytkowania wieczystego;
8. wysokość opłat z tytułu użytkowania, najmu lub dzierżawy;
9. terminy wnoszenia opłat;
10. zasady aktualizacji opłat;
11. informacje o przeznaczeniu do sprzedaży, do oddania w użytkowanie wieczyste, użytkowanie, najem lub dzierżawę;
12. termin do złożenia wniosku przez osoby, którym przysługuje pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości na podstawie art. 34 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 u.g.n.

Jak wynika z brzmienia art. 35 u.g.n., wymienione w nim informacje nie muszą być zamieszczane w wykazie w przypadku każdej nieruchomości. Przepis posługuje się bowiem zwrotem "odpowiedni", co oznacza, że – w zależności od okoliczności konkretnego przypadku – w wykazie mogą się znaleźć tylko niektóre z tych informacji.

Jeżeli więc przeznaczając daną nieruchomość do oddania w użytkowanie wieczyste, właściciel ma już konkretne oczekiwania co do tego, że znajdujący się na niej budynek ma zostać rozebrany, zaś nieruchomość ta ma być w inny sposób zagospodarowana, to w wykazie należy określić i sposób zagospodarowania nieruchomości i termin jej zagospodarowania. Ustalenia te zostaną następnie powtórzone w treści umowy o ustanowienie użytkowania wieczystego. Przy okazji warto też przypomnieć, że zgodnie z art. 30 u.g.n., postanowienia umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste, dotyczące sposobu korzystania z nieruchomości, podlegają ujawnieniu w księdze wieczystej.