Podczas kontroli przeprowadzonej w ośrodku szkolenia kierowców, na podstawie pięciu losowo wybranych kart zajęć kursantów stwierdzono, że szkolenie w kontrolowanym ośrodku odbywa się z naruszeniem programu szkolenia kandydatów na kierowców. Z kart wynikało, że żaden z kursantów nie odbył szkolenia poza obszarem zabudowanym lub na drogach o dopuszczalnej prędkości poruszania się powyżej 70 km/h w przewidzianym przepisami zakresie.
Właściciel ośrodka szkoleniowego przyznał, iż świadomie dopuścił się naruszenia przepisów, a jego działanie miało na celu zapewnienie bezpieczeństwa kursantom i innym użytkownikom dróg. Właściciel wyjaśnił, iż do naruszenia przepisów doszło w okresie zimowym, kiedy bardzo śliska nawierzchnia jezdni uniemożliwiała bezpieczne przeprowadzenie szkolenia praktycznego.
Prezydent miasta orzekł o zakazie prowadzenia szkolenia kandydatów na kierowców przez właściciela ośrodka i o wykreśleniu go z rejestru działalności regulowanej przedsiębiorców prowadzących ośrodki szkolenia kierowców. Również SKO utrzymało decyzję w mocy.
WSA rozpatrując sprawę przypomniał, iż obowiązek odbycia szkolenia wynika z programu szkolenia kandydatów na kierowców, określonego w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdem, instruktorów i egzaminatorów ( Dz. U. nr 217, poz. 1834 ze zm). Procedury określone w załączniku do rozporządzenia stanowią źródło praw i obowiązków strony, a ich naruszenie przez właściciela ośrodka stanowi rażące naruszenie warunków wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców. Zgodnie bowiem z art. 104 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 ze zm.), rażącym naruszeniem warunków wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców jest szkolenie niezgodnie z obowiązującym programem szkolenia. Każde naruszenie, które dotyczy tej materii zostało zatem przez ustawodawcę potraktowane jako naruszenie kwalifikowane (rażące). Przy zaistnieniu przypadku rażącego naruszenia programu szkolenia wydanie przez organ zakazu prowadzenia przez przedsiębiorcę ośrodka szkolenia kierowców jest obowiązkowe – podkreślił WSA.
Na podstawie: Wyrok WSA w Łodzi z 9 maja 2012 r., sygn. akt III SA/Łd 283/12, prawomocny