Jak powinien wyglądać szacunek kosztów o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy o funduszu sołeckim ?
Czy podanie przez sołectwo we wniosku tylko kwoty potrzebnej do realizacji przedsięwzięcia wyczerpuje zapis ustawowy?
Odpowiedź
Regulacje prawne dotyczące ustawy o funduszu sołeckim .
Przepis art. 4 ust. 3 ustawy o funduszu sołeckim stanowi, że wniosek o przyznanie środków z funduszu sołeckiego powinien zawierać wskazanie przedsięwzięć przewidzianych do realizacji na obszarze sołectwa w ramach środków określonych dla danego sołectwa wraz z oszacowaniem ich kosztów i uzasadnieniem.
Przepisy ustawy o funduszu sołeckim stanowią zatem, że wniosek powinien zawierać co najmniej trzy elementy:
1) określenie przedsięwzięcia, które ma być finansowe z funduszu;
2) oszacowanie kosztów;
3) uzasadnienie.
Zgodnie ze słownikiem języka polskiego "oszacować" znaczy tyle, co "określić w przybliżeniu wartość, wielkość lub ilość czegoś". Oszacowanie kosztów będzie to zatem określenie w przybliżeniu wielkości tych kosztów.
Podanie określonej kwoty potrzebnej do zrealizowania danego przedsięwzięcia wyczerpuje zatem zapis ustawowy.
Proszę jednak zwrócić uwagę na to, że wniosek powinien zawierać "uzasadnienie". W moim przekonaniu w ramach uzasadnienia należy wykazać m.in. dlaczego właśnie taka, a nie inna wysokość środków (szacowanych kosztów) ma być potrzebna do realizacji danego przedsięwzięcia.
Sposób wyliczenia przybliżonej wartości kosztów (szacowanych jako potrzebne do realizacji danego przedsięwzięcia) będzie zależeć od tego, jakie to ma być przedsięwzięcie. W przypadku przedsięwzięć polegających na jakichś robotach budowlanych, wskazane byłoby oparcie się na (choćby uproszczonym) kosztorysie budowlanym.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 20 lutego 2009 r. o funduszu sołeckim (Dz. U. Nr 52, poz. 420)