Na podstawie art. 67a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o. i upoważnienia starosty do udzielania zwolnień rodzicom albo uczniowi z całości lub części opłat za wyżywienie, dyrektor specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego ustala wysokość opłat za wyżywienie w placówce.

Czy ustalenie wysokości tych opłat powinno być wydane w formie decyzji administracyjnej czy w formie decyzji prakseologicznej?

Odpowiedź

Dyrektor szkoły powinien w tej sprawie wydać zarządzenie.

Uzasadnienie

Zgodnie z zapisem art. 67a ust. 3 u.s.o., warunki korzystania ze stołówki szkolnej, w tym wysokość opłat za posiłki, ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę. Ustalenie stawek opłat za wyżywienie w placówce powinno nastąpić w formie wewnętrznego zarządzenia dyrektora szkoły (tak również: M. Pilich, Ustawa o systemie oświaty, Komentarz, ABC, 2012, s. 680). Decyzjami administracyjnymi rozstrzygane są bowiem sprawy indywidualne, natomiast ustalenie stawek za wyżywienie ma zastosowanie do wszystkich uczniów korzystających ze stołówki.