Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.


Sieć kanalizacji sanitarnej, do której wprowadzane są ścieki z myjni, jest własnością zarządu portu, który jest kwalifikowany jako przedsięwzięcie mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 34 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397, z późn. zm.). Myjnia samochodowa nie jest kwalifikowana jako przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko.

Stosownie do art. 140 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne
(tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) – dalej pr. wod. marszałek wydaje pozwolenia wodnoprawne, jeżeli eksploatacja instalacji jest związana z przedsięwzięciem lub instalacjami, o których mowa w art. 378 ust. 2a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) - dalej p.o.ś. Artykuł 378 ust. 2a p.o.ś. mówi, że marszałek województwa jest właściwy w sprawach przedsięwzięć i zdarzeń na terenach zakładów, gdzie jest eksploatowana instalacja, która jest kwalifikowana jako przedsięwzięcie mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko.

Czy marszałek jest organem właściwym do wydania pozwolenia, jeżeli ścieki z myjni ogólnodostępnej (niezwiązanej z działalnością portową) są odprowadzane do sieci kanalizacji sanitarnej będącej własnością zarządu portu? Eksploatacja myjni (instalacji) jest związana z kanalizacją sanitarną (instalacją) zarządu portu. Myjnia jest położona na terenie oddanym w najem przez zarząd portu.

Czy wystarczy samo położenie myjni ogólnodostępnej w granicach administracyjnych terenu portu, aby organem właściwym do wydania pozwolenia był marszałek województwa – art. 378 ust. 2a p.o.ś.?


Czy tereny położone w granicach administracyjnych portu należy traktować jako tereny zakładu, także w przypadku gdy zarząd portu nie posiada do nich tytułu prawnego?


Odpowiedź:

W przedmiotowym przypadku organem właściwym do udzielenia pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska z myjni samochodowej niezakwalifikowanej jako przedsięwzięcie mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko do urządzeń kanalizacyjnych innego podmiotu, tj. zarządu portu, jest starosta. Pozwolenie wodnoprawne będzie bowiem udzielone właścicielowi myjni na odprowadzanie ścieków z myjni, która nie jest technologicznie i funkcjonalnie powiązana z instalacją portową. Innymi słowy myjnia może działać bez działalności portu, a port może działać bez myjni.


Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 140 ust. 1 pr. wod., regułą jest, że organem właściwym do wydawania pozwoleń wodnoprawnych jest starosta wykonujący to zadanie jako zadanie z zakresu administracji rządowej za wyjątkiem właściwości należnych marszałkowi województwa oraz regionalnemu dyrektorowi gospodarki wodnej. W przedmiotowym przypadku właściwym do udzielenia pozwolenia byłby zgodnie z art. 140 ust. 2 pkt 1 pr. wod marszałek województwa, jeżeli ścieki z myjni pochodziłby z eksploatacji instalacji zaliczonej do przedsięwzięć, o których mowa w art. 378 ust. 2a p.o.ś., lub jeżeli myjnia powiązana byłby funkcjonalnie lub technologicznie z instalacją należącą do zarządu portu i nie chodzi tu o sieć kanalizacji ściekowej, jaką dysponuje zarządca, lecz o technologię produkcji itp.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.