Burmistrz przekazał staroście wniosek o podjęcie działań w sprawie wylewania gnojowicy przez firmę Gospodarstwo Rolne na grunty sąsiednie oraz wypasanie inwentarza blisko granicy działki sąsiadującej ze świetlicą wiejską i blokami mieszkalnymi. Starosta ustalił, iż na pobór wód podziemnych oraz odprowadzanie wód popłucznych z płukania odżelaziacza Gospodarstwo powyższe posiada pozwolenie wodnoprawne. Czy starosta jest właściwy w przedstawionej sprawie? Jeśli nie, to jaki organ powinien zająć się wylewaniem gnojowicy i wypasaniem zwierząt?
Odpowiedź:
Starosta nie jest organem właściwym do podjęcia działań w sprawie wylewania gnojowicy i wypasania zwierząt gospodarskich na granicy działki sąsiadującej ze świetlicą wiejską i blokami mieszkalnym. Takim organem jest burmistrz lub WIOŚ.
Zasady utrzymywania zwierząt gospodarskich określone są w regulaminie utrzymywania czystości i porządku w gminie. Z reguły jest w nim postanowienie, z którego wynika, że utrzymywanie zwierząt gospodarskich nie może stwarzać uciążliwości dla osób korzystających z sąsiednich nieruchomości. Jeśli wypas zwierząt, także na własnej działce, powoduje uciążliwości, gospodarstwo może zostać ukarane grzywną za złamanie tej zasady. Stanowi o tym art. 10 ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 391, z późn. zm.). Także mieszkańcy narażeni na uciążliwości spowodowane wypasem zwierząt gospodarskich mogą skierować sprawę do sądu cywilnego na zasadzie art. 222 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) - dalej k.c. - i domagać się zaniechania naruszania ich praw, przede wszystkim zaprzestania imisji (odoru i hałasu), korzystając z przepisów prawa sąsiedzkiego (art. 140-154 k.c.).
Uzasadnienie:
Jeśli gospodarstwo rolne spełnia wymagania, o których mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. Nr 147, poz. 1033) – dalej u.n.n., i przechowuje lub stosuje gnojówkę w sposób niezgodny z ustalonym planem nawożenia, to podlega odpowiedzialności karnej na podstawie art. 41 pkt 10 i pkt 11 u.n.n. Wylewanie gnojówki na tereny sąsiednich działek jest niedopuszczalne i może spowodować zanieczyszczenia ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 395). Organem właściwym do przeprowadzenia kontroli jest w takim przypadku WIOŚ, chociaż kontrolę może wszcząć wójt (burmistrz, prezydent miasta). Oba te organy powinny posiadać plan nawożenia obowiązujący rolnika.
Burmistrz może wszcząć postępowanie na podstawie art. 363 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.), jeśli rolnik nie przestrzega zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowego sposobu stosowania nawozów oraz prowadzenia szkoleń z zakresu ich stosowania (Dz. U. Nr 80, poz. 479), określających sposób stosowania nawozów naturalnych. Podczas kontroli organ może sprawdzić, czy w gospodarstwie przechowuje się gnojówkę i gnojowicę w szczelnych i zamkniętych zbiornikach o pojemności umożliwiającej gromadzenie co najmniej czteromiesięcznej produkcji tego nawozu.
Także przepis art. 25 u.n.n. określa sposób stosowania i przechowywania nawozów naturalnych.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.