Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.


W jakim przypadku starosta może nałożyć na rolnika obowiązek wykonania przeglądu ekologicznego? Do starosty została przesłana skarga dotycząca nadmiernego poziomu hałasu z dojarki. Podczas kontroli stwierdzono, że rolnik posiada oborę na 10 krów. W roku 2010 sprawą dojarki zajmował się burmistrz. Kto i jaką decyzję powinien wydać w takim przypadku?


Odpowiedź:

Starosta jest organem właściwym w sprawie nałożenia obowiązku sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego względem podmiotów korzystających ze środowiska, z wyjątkiem przedsięwzięć i zdarzeń na terenach zamkniętych oraz przedsięwzięcia mogącego zawsze znacząco oddziaływać na środowisko i przedsięwzięć i zdarzeń na terenach zakładów, gdzie jest eksploatowana instalacja, która jest kwalifikowana jako przedsięwzięcie mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko.


W przypadku zwykłego korzystania ze środowiska przez osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami właściwym organem jest wójt/ burmistrz/prezydent miasta, ale w tym przypadku lista właściwości jest ograniczona względem uprawnień starosty. Brak jest na niej art. 237 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) - dalej p.o.ś.


W opisanym przypadku mamy osobę fizyczną niebędącą przedsiębiorcą i korzystającą ze środowiska w sposób zwykły, ale jednocześnie będącą podmiotem korzystającym ze środowiska (w zakresie chowu i hodowli zwierząt). W takim przypadku moim zdaniem do sporządzenia przeglądu ekologicznego powinien jednak zobowiązać starosta.


W innym przypadku nie byłoby możliwości (właściwego organu) nałożenia obowiązku przedłożenia przeglądu ekologicznego w przypadku zwykłego korzystania ze środowiska przez osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcą, ale będącą podmiotem korzystającym ze środowiska. Niestety definicja podmiotu korzystającego ze środowiska nie precyzuje wielkości działalności wytwórczej w rolnictwie. Należy się jednak zastanowić, czy konieczny jest przegląd ekologiczny i czy nie wystarczą typowe pomiary emisji hałasu w środowisku. Na ich podstawie burmistrz może nakazać osobie fizycznej wykonanie w określonym czasie czynności zmierzających do ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko.


Uzasadnienie:

Pojęcie podmiotu korzystającego ze środowiska należy rozumieć zgodnie z art. 3 pkt 20 p.o.ś.

Należy przeanalizować art. 237, art. 241 ust. 1, art. 378 ust. 1-2a p.o.ś. Katalog spraw właściwych wójtowi (burmistrzowi/prezydentowi miasta), zamieszczony w art. 378 ust. 3 p.o.ś. nie zawiera art. 237 p.o.ś.

Zgodnie z art. 363 p.o.ś., wójt, burmistrz lub prezydent miasta może, w drodze decyzji, nakazać osobie fizycznej, której działalność negatywnie oddziałuje na środowisko, wykonanie w określonym czasie czynności zmierzających do ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.