Czy starosta jest organem ochrony środowiska w sprawach wprowadzania ścieków do wody lub ziemi bez pozwolenia lub bez dotrzymywania warunków pozwolenia?
Czy starosta jest organem ochrony środowiska w sprawach wprowadzania ścieków do wody lub ziemi zarówno w sytuacji gdy podmiot posiada/nie posiada pozwolenia wodnoprawnego?
Czy przysługują mu uprawnienia kontrolne?
Jakie działania może podjąć w przypadkach, jeśli ktoś odprowadza ścieki bez pozwolenia, a jakie gdy posiada pozwolenie a nie dotrzymuje warunków pozwolenia?
Odpowiedź:
Organy administracji ochrony środowiska, wśród których jest starosta, wymienia z art. 376 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) – dalej p.o.ś.
Na podstawie art. 379 p.o.ś. zarówno starosta, jak i marszałek województwa, wójt, burmistrz lub prezydent miasta upoważniony został do sprawowania kontroli przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów. Zgodnie z przywołanym przepisem ww. organy mogą upoważnić do wykonywania funkcji kontrolnych pracowników podległych im urzędów, mogą także występować do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (WIOŚ) o podjęcie odpowiednich działań będących w jego kompetencji, jeżeli kontrola wykazała naruszenie przez kontrolowany podmiot przepisów o ochronie środowiska.
W przypadku negatywnego oddziaływania na środowisko (w tym na przykład wprowadzania ścieków niespełniających wymaganych warunków) starosta może także na podstawie art. 362 p.o.ś. zastosować przepisy o odpowiedzialności administracyjnej, do czego upoważnia go art. 378 ust. 1 p.o.ś.
Na podstawie art. 140 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) - dalej pr. wod. organem właściwym do wydawania pozwoleń wodnoprawnych, z zastrzeżeniem art. 140 ust. 2 i 2a pr. wod., jest starosta wykonujący to zadanie jako zadanie z zakresu administracji rządowej. Starosta jako organ właściwy w sprawach wydawania pozwoleń wodnoprawnych ma także możliwość stosowania sankcji wobec podmiotów nie przestrzegających warunków pozwolenia. Działając na podstawie art. 136 ust. 2 pr. wod., może dokonywać przeglądu ustaleń wynikających z wydanych już pozwoleń i w przypadku stwierdzenia przesłanek wymienionych w art. 139 ust. 1 pr. wod. może cofnąć lub ograniczyć pozwolenie bez odszkodowania.
Rozważając zaś sytuacje dotyczące wprowadzania ścieków bez wymaganego pozwolenia, należy mieć na uwadze przepisy art. 367 p.o.ś. Zgodnie z ww. regulacją w razie wprowadzania do środowiska substancji bez wymaganego pozwolenia WIOŚ może wstrzymać, w drodze decyzji, użytkowanie instalacji. Wydaje się, że na podstawie omówionych regulacji starosta może zawiadomić WIOŚ o bezprawnym wprowadzaniu ścieków przez dany podmiot. Konsekwencją powyższego może być dalsza procedura wynikająca z p.o.ś.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.