Pytanie:
Sprawa dotyczy udzielenia przez starostę koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża kruszywa naturalnego. Teren planowanej kopalni jest objęty MPZP, jako teren produkcji rolnej, grunty klasy IVb i V. Dla inwestycji burmistrz wydał decyzję środowiskową, bez stwierdzenia potrzeby opracowania raportu oddziaływania na środowisko. Na etapie postępowania o udzielenie koncesji, marszałek województwa zaopiniował pozytywnie projekt koncesji, burmistrz również pozytywnie uzgodnił projekt koncesji. Burmistrz w uzasadnieniu postanowienia powołał się na fakt, że uzgadnia planowane wydanie koncesji na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze - dalej pr. geol.
Czy starosta może odmówić udzielenia koncesji, jeżeli uważa, żę inwestycja naruszy przeznaczenie nieruchomości określone w MPZP?
Odpowiedź:
Tak, starosta może odmówić. Starosta jako organ koncesyjny podejmuje suwerenną decyzję o udzieleniu lub odmowie udzielenia koncesji. Jako organ prowadzący postępowanie ma obowiązek zasięgnąć opinii lub/i uzgodnienia projektu decyzji z organami współdziałającymi, jednak to organ koncesyjny podejmuje decyzję kierując się przepisami prawa (w tym miejscowego) oraz wszystkimi zebranymi w sprawie dowodami.
Uzasadnienie:
Organ gminy - burmistrz, ma obowiązek wynikający z art. 23 ust. 2a pr. geol., uzgodnienia planowanej działalności górniczej. Kryterium uzgodnienia jest nienaruszanie zamierzoną działalnością przeznaczenia lub sposobu korzystania z nieruchomości określonego w sposób przewidziany w art. 7 pr. geol. Powyższe oznacza, że podejmowanie i wykonywanie działalności określonej ustawą jest dozwolone tylko wówczas, jeżeli nie naruszy ona przeznaczenia nieruchomości określonego w MPZP oraz w odrębnych przepisach.
Jak czytamy w wyroku NSA z dnia 26 listopada 1999 r, IV SA 1512/98 - "Uzgodnienie wiąże bowiem organ decydujący w postępowaniu głównym. Treść stanowiska zajętego przez organ uzgadniający przesądzić może o treści decyzji, która wydana jest po uzgodnieniu przez organ decydujący (zob uchwała 5 sędziów NSA z dnia 15 lutego 1999 r. OPK 14/98, publ. ONSA 3/1999 poz. 80)."
Nawet uzgodnienie nie przesądza, a jedynie może przesądzić o podjętym rozstrzygnięciu. Oczywiście organ koncesyjny musiałby mieć niezbite dowody, aby podważyć stanowisko burmistrza wyrażone w uzgodnieniu. Jednak to organ prowadzący ponosi odpowiedzialność za wydaną decyzję. Gdyby taka decyzja (koncesja) została wydana z naruszeniem przepisów, byłaby z mocy prawa nieważna.
Jednocześnie warto zauważyć, że fakt, iż obecnie grunty wykorzystywane są rolniczo, nie determinuje ich przeznaczenia. Tylko przeznaczenie gruntów pod eksploatacje daje organowi możliwość udzielenia koncesji. Również brak zapisów dotyczących zakazów, nie świadczy o możliwości dopuszczeń czy też ograniczeń, dotyczących sposobu i terminu tymczasowego zagospodarowania, użytkowania i urządzania terenu. Innymi słowy plan miejscowy nie dopuszcza innego przeznaczenia przedmiotowych gruntów. Udokumentowane złoże powinno zostać wprowadzone do miejscowego planu - zgodnie z zapisami art. 95 ust. 1 pr. geol., a zapisy MPZP powinny przewidywać na danym terenie wydobywanie kopaliny. Dopiero wówczas istnieje możliwość wydania koncesji.
W art. 7 pr. geol. i art. 23 ust. 2 pkt 2 pr. geol. jednoznacznie określono kryterium uzgodnienia decyzji koncesyjnej, a mianowicie zgodność zamierzonej działalności z przeznaczeniem lub sposobem korzystania z nieruchomości, określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jak wynika z powyższego, uzgodnienie koncesji na wydobywanie kopalin następuje na podstawie ustaleń planu miejscowego. W postępowaniu koncesyjnym organ powinien brać pod uwagę zarówno część graficzną, jak i opisową MPZP. Nie jest właściwym założenie, że część graficzna jest ważniejsza od części opisowej planu i odwrotnie. Dopiero z całości MPZP oraz z jego metryki wynika funkcja danego obszaru.
Zapisami planu miejscowego są związane wszystkie osoby fizyczne, organy gminy i inne organy administracji publicznej. Dopóki uchwała rady gminy, na mocy, której przyjęto miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, nie zostanie wzruszona w sposób przewidziany prawem, istnieje domniemanie jej legalności.
Fakt, że dla danego terenu zostały określone warunki środowiskowe oraz, że koncesja uzyskała pozytywne opinie i uzgodnienie nie zmienia zapisów miejscowego planu.
Starosta może odmówić udzielenia koncesji, jeśli inwestycja naruszy przeznaczenie nieruchomości
Starosta jako organ koncesyjny podejmuje suwerenną decyzję o udzieleniu lub odmowie udzielenia koncesji. Jako organ prowadzący postępowanie ma obowiązek zasięgnąć opinii lub/i uzgodnienia projektu decyzji z organami współdziałającymi, jednak to organ koncesyjny podejmuje decyzję kierując się przepisami prawa oraz wszystkimi zebranymi w sprawie dowodami.