Wyrok WSA w Warszawie zapadł w efekcie wniesienia skargi spółki obrotu energią elektryczną na decyzję Prezesa UZP w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej z tytułu udzielenia zamówienia publicznego bez stosowania przepisów p.z.p.
Radom: kolejny wspólny przetarg na zakup energii >>>
Zdaniem skarżącej spółki, art. 132 ust. 1 pkt 3 p.z.p. wiąże dostawę energii z jej wytwarzaniem i nie dotyczy podmiotów zajmujących się tylko obrotem (sprzedażą) tej energii. Z kolei Prezesu Urzędu stał na stanowisku, że dostarczenie energii elektrycznej do sieci na gruncie prounijnej wykładni przepisów p.z.p. to działaność w zakresie obrotu lub sprzedaży energii elektrycznej. Konieczne jest tutaj odwołanie się do przepisów dyrektywy sektorowej.
WSA w Warszawie podzielił stanowisko Prezesa UZP, zgodnie z którym działalność w zakresie obrotu energią elektryczną wykonywana przez przedsiębiorstwa obrotu energią elektryczną, jest objęta dyspozycją art. 132 ust. 1 pkt 3 p.z.p. W praktyce oznacza to, że spółka obrotu energią elektryczną musi stosować przepisy zamówieniowe do udzielania zamówień na dostawy, usługi i roboty budowlane.
W przetargu na dostawę energii można stosować tylko kryterium ceny >>>
Warto podkreślić, iż wydany w tej sprawie wyrok ma duże znaczenie dla praktyki funkcjonowania systemu zamówień publicznych w kontekście wątpliwości pojawiających w zakresie kwalifikacji działalności polegającej na obrocie energią elektryczną do kategorii zamówień sektorowych, o których mowa w art. 132 ust. 1 pkt 3 p.z.p.
Wyrok Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 maja 2015 r. (V SA/Wa 2794/14).
Źródło: www.uzp.gov.pl