Sejm pracuje nad rządowym projektem ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 r. (druk nr 2683). Spisy przeprowadzane są co ok. 10 lat, a w Polsce poprzedni odbył się w 2002 r. Spis ma na celu uzyskanie informacji z dziedziny demograficzno-społecznej oraz społeczno-ekonomicznej. Umożliwia on zgromadzenie szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym. W projektowanym spisie kontynuowane będzie zbieranie informacji o zagadnieniach, które były objęte spisem w 2002 r., co da możliwość przeprowadzenia analiz porównawczych.
Spis będzie przeprowadzony w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011 r., według stanu na dzień 31 marca 2011 r., godz. 2400. Oprócz tego, w celu sprawdzenia rozwiązań metodologicznych, organizacyjnych i technicznych przewidzianych do zastosowania w spisie, odbędzie się również, jeszcze w tym roku, spis próbny – w okresie od 1 kwietnia do 31 maja 2010 r., według stanu na dzień 31 marca 2010 r., godz. 2400. Obejmie on m. in. osoby fizyczne z następujących gmin: Gubin, Kołobrzeg, Kościelisko, Lubiewo, Oleśnica, Puck, Puszczykowo, Sędziszów Małopolski, Sępopol, Stryków, Siemiatycze, Tarnów Opolski, Terespol, Wąchock, Wojkowice oraz z dzielnicy Rembertów miasta stołecznego Warszawy.
Pracami spisowymi kieruje Generalny Komisarz Spisowy, którym jest Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Na terenie województwa pracami spisowymi kieruje wojewoda, jako wojewódzki komisarz spisowy. Natomiast na terenie gminy pracami spisowymi kieruje wójt (burmistrz, prezydent miasta), jako gminny komisarz spisowy. Zastępcą gminnego komisarza spisowego jest osoba wyznaczona przez gminnego komisarza spisowego (art. 15 projektu ustawy). Do wykonania prac spisowych gminni komisarze spisowi tworzą gminne biura spisowe, w których skład wchodzą oddelegowani przez komisarzy spisowych pracownicy jednostek służb statystyki publicznej i jednostek samorządu terytorialnego. Pracą gminnego biura spisowego kieruje gminny komisarz spisowy, a nadzoruje właściwy miejscowo dyrektor urzędu statystycznego (art. 17 projektu ustawy). Biura będą funkcjonowały przez okres 5 miesięcy w 2010 r. w czasie spisu próbnego oraz przez 7 miesięcy w 2011 r. w czasie spisu powszechnego.
Zadania gmin w ramach prac spisowych obejmują (art. 18 projektu ustawy):
• w ramach zadań własnych obowiązek aktualizacji i uporządkowania nazewnictwa ulic oraz numeracji nieruchomości należący do kompetencji wójtów (burmistrzów, prezydentów miast);
• zadania z zakresu administracji rządowej, zlecone na podstawie ustawy, polegające na przygotowaniu, zorganizowaniu i przeprowadzeniu spisu na terenie gminy, w tym na:
- aktualizacji przekazanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w formie elektronicznej, zestawienia budynków, mieszkań i osób,
- zapewnieniu funkcjonowania gminnych biur spisowych,
- delegowaniu pracowników urzędu gminy do prac spisowych,
- naborze kandydatów na rachmistrzów spisowych,
- zorganizowaniu obchodu przedspisowego,
- nadzorowaniu czynności spisowych,
- popularyzacji spisu.
Prace spisowe będą finansowane z budżetu państwa. Środki na wykonanie zadań zleconych gminom będą przekazywane przez Prezesa GUS za pośrednictwem właściwych miejscowo dyrektorów urzędów statystycznych w terminach umożliwiających realizację kolejnych etapów prac spisowych. Ostateczne rozliczenie tych środków nastąpi do dnia 30 października 2011 r. (art. 20 projektu ustawy).
Pełna treść projektu ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 r. (druk nr 2683) pobrana została z Systemu Informacji Publicznej LEX.
----->>> ZOBACZ SERWIS SPIS POWSZECHNY 2011 - praktyczne porady
Pisaliśmy o tym również:
Nie czekaj na rachmistrza, spisz się przez Internet. Poradnik krok po kroku
Podwójne zarobki w GUS
Spis powszechny 2011 - porady
Spis powszechny 2011 – opublikowano rozporządzenie w sprawie wynagrodzenia za wykonywanie czynności związanych z ze spisem
Spis powszechny 2011 – szczegółowe zasady wynagradzania
W 2011 r. będzie przeprowadzony spis powszechny
Spis powszechny 2011 – nabór i uprawnienia rachmistrzów spisowych
Spis powszechny w 2011 r.
W przyszłym roku odbędzie się spis powszechny. Na gminach będą ciążyły niektóre obowiązki związane z przeprowadzeniem spisu.