Opłata paszportowa jest stała i wynosi 140 złotych. Z ulg za wyrobienie paszportów wyłączeni są rodzice dzieci z niepełnosprawnością, którzy muszą wnosić pełną opłatę, podczas gdy rodzice z rodzin wielodzietnych płacą 70 zł. Od 1 stycznia 2022 r. nastąpiło poszerzenie ulg dla wybranej grupy. Członkowie rodzin wielodzietnych, posiadający ważną Kartę Dużej Rodziny, uprawnieni są do dodatkowych ulg w opłatach za wydanie paszportu.

Zniżka dla dzieci z rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny wynosi 75 proc. (35 zł), a dla rodziców z tych rodzin – 50 proc. (70 zł) opłaty za paszport. Ulgowa opłata za wydanie paszportu w wysokości 35 zł przysługuje dorosłym dzieciom rodzin wielodzietnych w rozumieniu ustawy z 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny.

Ta dysproporcja pomiędzy rodzicami z rodzin wielodzietnych a rodzicami dzieci z niepełnosprawnością, którzy muszą płacić całą kwotę, zwróciła uwagę posłów. Monika Falej wraz z grupą posłów, w interpelacji poselskiej (37354) do ministra spraw wewnętrznych i administracji pyta z czego wynika taka nierówność w stosowaniu ulg pomiędzy rodzicami z rodzin wielodzietnych, a rodzicami dzieci z niepełnosprawnością, którzy muszą płacić całą kwotę. 75-proc. ulgę w opłacie paszportowej mają tylko dzieci z rodzin wielodzietnych z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności bez względu na wiek.

 

 

Niepracujący opiekunowie osób z niepełnosprawnością z ulgą paszportową

Bartosz Grodecki, podsekretarz stanu w Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), zwraca uwagę, że w czasie konsultacji społecznych do nowelizacji ustawy o dokumentach paszportowych organizacje społeczne zajmujące się tematyką osób z niepełnosprawnościami nie wniosły uwag dotyczących ulg dla rodziców czy zwiększenia ulgi dla samych osób z niepełnosprawnościami. Nie zrobiono tego także w trakcie prac parlamentarnych nad ustawą w 2021 i 2022 r.

- Niezależnie od powyższego, rozumiejąc trud i wyzwania rodzin sprawujących opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, ustawodawca wprowadził do katalogu osób uprawnionych do wnoszenia obniżonej opłaty za paszport osoby pobierające specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek dla opiekuna – zauważa Bartosz Grodecki. Mowa tu o świadczeniach przyznanych na podstawie ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych i ustawy z 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

Ulgi dla członków rodzin wielodzietnych z ważną Kartą Dużej Rodziny, jak podkreśla, to jeden z elementów szeroko rozumianej polityki rodzinnej. Bartosz Grodecki podkreślił, że postulaty zgłoszone przez posłów w interpelacji wpisują się w prowadzone w MSWiA prace analityczne dotyczące uwzględnienia tej grupy w katalogu uprawnionych do wnoszenia obniżonej opłaty za wydanie paszportu.

 

Dla kogo ulga paszportowa

Obecnie z ulgi w opłacie paszportowej w wysokości 50 proc. mogą skorzystać:

  1. osoby małoletnie między 12. a 18. rokiem życia
  2. uczniowie i studenci między 18. a 26. rokiem życia
  3. emeryci i renciści w rozumieniu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ich współmałżonkowie, którzy są na ich wyłącznym utrzymaniu.
  4. osoby z ustalonym prawem do renty socjalnej
  5. osoby z niepełnosprawnością w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ich współmałżonkowie, którzy są na ich wyłącznym utrzymaniu
  6. mieszkańcy domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczych
  7. korzystający z pomocy społecznej w formie zasiłków
  8. pobierający specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek dla opiekuna
  9. kombatanci i inne osoby do których stosuje się przepisy ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego
  10. działacze opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowane z powodów politycznych
  11. świadczący pracę po 1956 r. na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 r.
  12. nie pracujący przed 31 lipca 1990 r. na skutek represji politycznych
  13. osoby, które zostały pozbawione możliwości wykonywania swojego zawodu przed 31 lipca 1990 r. na skutek represji politycznych za działania na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka w Polsce
  14. żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową
  15. strażacy ratownicy ochotniczej straży pożarnej oraz osoby, którym przyznano świadczenie ratownicze
  16. ochotnicy pełniący służbę w podmiotach uprawnionych do wykonywania ratownictwa górskiego
  17. weterani poszkodowani w rozumieniu art. 3 ustawy o weteranach działań poza granicami państwa
  18. członkowie rodzin wielodzietnych z ważną Kartą Dużej Rodziny: rodzice i ich małżonkowie, a także rodzice zastępczy lub osoby prowadzące rodzinny dom dziecka.

Ulga paszportowa w wysokości 75 proc. przysługuje:

  • członkom rodzin wielodzietnych z ważną Kartą Dużej Rodziny: uczniom i studentom do 25. roku życia oraz dzieciom legitymującym się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, bez względu na ich wiek.

Ulga paszportowa w wysokości 80 proc. przysługuje:

  • dzieciom do 12 roku życia.

Ulga paszportowa w wysokości 90 proc. przysługuje:

Czytaj w LEX: Utrata lub uszkodzenie dowodu osobistego - formularz zgłoszenia i zaświadczenie utraty lub uszkodzenia >>>