Właściciel działki wybudował na swojej nieruchomości staw rekreacyjno-hodowlany. W ocenie właściciela sąsiedniej działki, wybudowany staw wywołał zmianę stanu wody na jego nieruchomości, co doprowadziło do jej podtapiania.
Wójt gminy odmówił wydania decyzji nakazującej właścicielowi działki przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom. Decyzja zakończyła postępowanie administracyjne w I instancji. Wskutek złożonego odwołania SKO uchyliło zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia.
Wójt gminy ponownie przeprowadził postępowanie w sprawie i po uzupełnieniu materiału dowodowego wydał decyzję nakazującą właścicielowi nieruchomości, wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom występującym na działce sąsiada.
Od tej decyzji odwołał się z kolei właściciel nieruchomości, na której wybudowano staw. SKO niezmienionym składzie, wydało decyzję utrzymującą w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji.
WSA rozpatrując sprawę przypomniał, iż z aktualnie obowiązującej treści art. 24 § 1 pkt 5 w zw. z art. 27 § 1 k.p.a., która weszła w życie w dniu 11 kwietnia 2011 r., wynika, że członek organu kolegialnego podlega wyłączeniu od udziału w postępowaniu w sprawie, w której brał udział w wydaniu zaskarżonej decyzji. Na gruncie tej regulacji przyjąć należy, że pojęcie brania udziału w wydaniu zaskarżonej decyzji odnosi się nie tylko do postępowania odwoławczego, ale również do przypadków, kiedy zaskarżenie decyzji realizowane jest w następstwie decyzji wydanej wcześniej przez ten sam skład osobowy. W ocenie Sądu, ustawodawca nie ogranicza się tu wyłącznie do środka zaskarżenia w postaci odwołania, ale używa sformułowania o charakterze ogólnym. Chodzi zatem o środki zaskarżenia zwyczajne jak również nadzwyczajne. Oznacza to miedzy innymi, że ci sami członkowie samorządowego kolegium odwoławczego, którzy wydali decyzję, w tym samym postępowaniu nie mogą orzekać powtórnie.
W ocenie WSA, nie można zaakceptować sytuacji, kiedy to SKO uchyla decyzję organu I instancji, zajmując określone stanowisko co do dalszych losów postępowania (udziela wytycznych, zaleceń organowi I instancji), a następnie, w tym samym składzie, rozpoznaje odwołanie od kolejnej decyzji pierwszoinstancyjnej (po ponownym rozpoznaniu sprawy) i wydaje decyzję. Dwukrotne wydanie decyzji w postępowaniach odwoławczych, w tej samie sprawie, przez ten sam skład osobowy samorządowego kolegium odwoławczego, stanowi naruszenie zasady obiektywnego rozstrzygania sprawy, dającego podstawę do wznowienia postepowania administracyjnego – orzekł WSA.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 28 marca 2013 r., sygn. akt II SA/Bk 978/12, nieprawomocny