Obostrzenia wynikające ze strefy wprowadzane są zgodnie z prawem na 90 dni rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji. W ocenie resortu konieczne jest przedłużenie jej, ponieważ nie ustała presja migracyjna, sztucznie wykreowana przez władze Białorusi jako element działań hybrydowych mających na celu destabilizację Polski i innych państw członkowskich Unii Europejskiej.
Strefa w woj. podlaskim
Projektowane rozporządzenie obejmuje utrzymanie strefy w nadgranicznych gminach w woj. podlaskim, co ma poprawić bezpieczeństwo strażników granicznych i innych służb oraz pracowników, którzy modernizują zaporę stałą oraz barierę elektroniczną na granicy z Białorusią.
- W perspektywie bieżącego roku planowane są kolejne prace inwestycyjne przez podmioty zewnętrzne, co będzie skutkowało obecnością zwiększonej liczby osób przebywających w pasie drogi granicznej, w związku z czym przedłużenie zakazu przebywania na obszarze bezpośrednio przyległym do granicy państwowej wpłynie również pozytywnie na ich bezpieczeństwo - wskazał resort w uzasadnieniu.
Strefa ma długość 78,29 km za których ochronę są odpowiedzialne placówki SG w Michałowie, Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. 200 m strefa ma obowiązywać na 59,24 km, a o szerokości ok. 2 km na 15,26 km odcinku położonym w rejonie rezerwatów przyrody. Najszersza strefa - 4 km od granicy w głąb kraju - ma mieć ok. 3,79 km.
Czytaj także: WSA: Stawkę ekwiwalentu dla strażaka ochotnika trzeba określić kwotowo
Strefa nadgraniczna a turystyka
Obszar strefy objętej zakazem co do zasady nie będzie obejmował miejscowości i szlaków turystycznych - zaznaczyło MSWiA w uzasadnieniu kolejnego przedłużenia ograniczeń.
MSWiA uzasadniło, że dalsze funkcjonowanie strefy korzystnie wpłynie na bezpieczeństwo w strefie nadgranicznej "zarówno obywateli jak i funkcjonariuszy, pracowników służb państwowych oraz żołnierzy poprzez ograniczenie obecności osób postronnych w rejonie działań służbowych".
- Wprowadzane przepisy mogą mieć wpływ na rozwój regionalny w szczególności poprzez oddziaływanie na branżę turystyczną. W związku z powyższym obszar strefy buforowej został ograniczony do niezbędnego minimum - zapewnił resort.
Rozporządzenie wydawane jest na podstawie ustawy o ochronie granicy państwowej. Czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze wprowadza szef MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej.
Termin złożenia uwag do projektu mija 3 marca.