Rada gminy ustaliła regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.


Badając legalność uchwały wojewoda stwierdził, iż nałożono w niej nieznany ustawie obowiązek, polegający na ponoszeniu przez właścicieli nieruchomości kosztów selektywnej zbiórki odpadów.
 

Organ nadzoru przypomniał, iż zbiórka, w tym selektywna, odpadów komunalnych jest prowadzona przez gminę. Finansowana jest ona z wpływów z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, regulowanej ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.


Wprowadzenie do uchwały regulacji, zgodnie z którą prowadzenie selektywnej zbiorki odpadów odbywa się na koszt właścicieli nieruchomości narusza podstawowe zasady demokratycznego państwa prawnego w zakresie prawa fiskalnego. Ponadto koszty jakie miałby ponosić właściciel byłyby ponownym płaceniem za to samo, co zostało opłacone w formie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.


WSA przyznał rację wojewodzie.


Sąd podkreślił, iż żadne przepisy nie dają radzie gminy delegacji do zawarcia zapisu, iż prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów odbywa się na koszt właściciela nieruchomości.


WSA zwrócił uwagę, iż nie można od właścicieli nieruchomości, oprócz górnych stawek opłat za odbieranie odpadów komunalnych, pobierać jeszcze innych opłat, np. za transportowanie lub przyjęcie odpadów na składowisko, ustalanych przez podmiot świadczący usługę.


Tylko w ustawie dozwolone jest ustalanie obowiązków i praw obywateli oraz określenie wyjątków władczej ingerencji w konstytucyjnie gwarantowane prawa i wolności obywateli – przypomniał sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA we Wrocławiu z 20 marca 2014 r., sygn. akt II SA/Wr 103/14, nieprawomocny