Zawarte w ustawie zmiany przewidują przywrócenie obowiązku szkolnego dla dzieci siedmioletnich, oraz odbycie rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego dla sześciolatków. Dzieci w wieku od 3 do 5 lat mają możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego. Projekt nie zakazuje jednak rodzicom decydowania o wcześniejszym wysłaniu ich sześcioletnich dzieci do szkół.
Projekt nowelizacji ustawy wprowadza również przepisy dotyczące nadzoru pedagogicznego i kompetencji kuratora oświaty. Dzięki zmianom kurator będzie mógł skorzystać z weta w sprawie likwidacji szkół. Organ prowadzący, likwidujący szkołę będzie musiał uzyskać zgodę kuratora w tym zakresie. Zmiany w prawie uprawnią ministra edukacji do powoływania i odwoływania kuratorów i wicekuratorów oświaty.
(men.gov.pl)
Sejm przyjął ustawę zakładającą podwyższenie obowiązku szkolnego
29 grudnia Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zakładający między innymi podwyższenie obowiązku szkolnego do siedmiu lat. Zdaniem minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej zmiana ta zagwarantuje rodzicom swobodę w podejmowaniu decyzji dotyczącej wieku, w którym ich dzieci rozpoczną edukację.