Zdaniem Związku Gmin Wiejskich RP wejście w życie projektu nowelizacji ustawy o dochodach JST, przy równoczesnym braku mechanizmu rekompensaty, może spowodować zmniejszenie dochodów w sektorze publicznym o blisko 15 mld. Obawy samorządów skłoniły Związek Gmin Wiejskich RP do podjęcia stanowiska w kwestii utworzenia systemowych mechanizmów rekompensujących ubytki w dochodach JST będącymi następstwem ustawowych ulg i zwolnień w podatkach od dochodów osobistych – PIT.

Jak podkreśla ZGWRP wcześniejsze regulacje prawne, stanowiące podstawę do ustanowienia ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych, bez wątpienia korzystne z punktu widzenia podatników, doprowadziły do corocznego ubytku w dochodach samorządów na poziomie 6 mld zł. Zdaniem Związku skutkowało to między innymi wzrostem niedoborów związanych z permanentnym przekazywaniem samorządom kolejnych zadań bez równoczesnego określania źródeł ich pokrycia i niedofinansowaniem wykonywanych przez samorządy zadań zleconych z zakresu administracji rządowej. W opinii ZGWRP tak znaczny ubytek głównych dla wielu JST dochodów, jakim niewątpliwie jest udział w PIT (obecnie wynosi 49,64 % i stanowi drugą po subwencji oświatowej pozycję w budżetach samorządów), doprowadzi do zachwiania stabilizacji finansowej wielu gmin i skomplikuje realizację zadań bieżących, jak i inwestycyjnych.

Mając na względzie ochronę wielu gmin przed niedoborem środków budżetowych, i związanej z nią zapaścią finansową Związek Gmin Wiejskich RP apeluje, aby w razie podjęcia decyzji o ustawowych ulgach i zwolnieniach w PIT równocześnie uregulować:
-metodologię oceny skutków jakie obniżenie wpływów podatkowych będzie miało na dochody samorządów (ocenie powinien podlegać również realny wpływ regulacji podatkowych na gospodarkę);
-mechanizm pozwalający na rekompensację ubytku dochodów JST i zmianę ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.


(wartowiedziec.org)

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami