ZGW RP pozytywnie ocenił główne założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw. Wspomniany akt zakłada między innymi większą samodzielność jednostek samorządu terytorialnego w sprawach dotyczących ochrony drzew i krzewów na obszarze gminy. Zdaniem ZGW obecne regulacje są "przeregulowane" oraz zbyt restrykcyjne. Obligują one samorządy między innymi do dokonywania oględzin, przygotowania decyzji czy naliczania opłat i kar - co z kolei wiąże się z potrzebą zatrudniania dodatkowych osób.

Duża ilość zieleni w gminie znacząco wpływa na jej atrakcyjność. Zachęca ona do inwestowania i mieszkania na danym terenie. Nie dziwi więc fakt, że najpopularniejsze lokalizacje pod zabudowę znajdują się w pobliżu lasów czy parków. Spory problem dla gmin stanowią jednak tzw. samosiejki. Mimo małej wartości przyrodniczej, podlegają one bowiem identycznym rygorom ustawy jak rośliny zasadzone przez właścicieli. Mając na względzie ochronę cennych obiektów przyrodniczych, jednostka samorządu terytorialnego może jednak objąć ochroną większą niż do tej pory ilość drzew czy alej. Pozwoli to uchronić je przed zniszczeniem czy wycinką.

Projekt ustawy pozwala radom gmin na ustanowienie lokalnych zasad związanych z wydawaniem i zwalnianiem od wydawania decyzji o wycince drzew i krzewów. Gminy mogą również ustalić zasady dotyczące naliczania i umarzania opłat i kar, ich odraczania czy rozkładania na raty. Ponadto mogą uzależnić wydanie zezwolenia od nasadzeń następczych. W przypadku gdy dana JST ustanowi uchwałą wspomniane zasady, decyzje w kwestii usuwania drzew i krzewów dla mieszkańców wydawać będzie wójt, dla gmin starosta, a względem powiatu marszałek województwa.

Pomimo pozytywnego zaopiniowania projektu, ZGW apeluje o uzupełnienie aktu o regulacje, wedle których w przypadku niewprowadzenia do obiegu prawnego aktu prawa miejscowego, o którym wspomina art. 82a projektu, w sprawach związanych z usunięciem drzew bądź krzewów z danej nieruchomości zastosowanie znajdą dotychczasowe przepisy. Nie może dojść bowiem do sytuacji, w której to przez pewien czas nie będą obowiązywały żadne regulacje związane z ochroną drzew. ZGW RP wnioskuje również o określenie w ustawie (bądź rozporządzeniu) minimalnych i maksymalnych stawek opłat za wycinkę drzew i krzewów.

(zgwrp.pl)
 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami