Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Powiatów Polskich, Unia Metropolii Polskich oraz Unia Miasteczek Polskich argumentują, że powyższe projekty ustaw zostały negatywnie zaopiniowane przez Stronę Samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, a także związki zawodowe i liczne środowiska obywatelskie, związane z polską oświatą.Właśnie z tego powodu powinna się odbyć debata parlamentarna. Wysłuchanie publiczne umożliwi reprezentantom różnych środowisk, przedstawienie swoich racji. Posłowie i senatorowie powinni to wziąć pod uwagę.
Korporacje samorządowe wnoszą też o podjęcie debaty parlamentarnej dopiero po doprowadzeniu przez Radę Ministrów do zgodności projektu ustawy z art. 34 ust. 4 Regulaminu Sejmu, który stanowi, iż „do uzasadnienia wniesionego przez Radę Ministrów projektu ustawy dołącza się projekty podstawowych aktów wykonawczych”. Obecnie jest tylko jedno rozporządzenie, a powinno być ich co najmniej 13.
(www. zmp.poznan.pl)
Samorządy chcą wysłuchania publicznego w sprawie reformy oświaty
Przedstawiciele samorządów zwracają się do klubów poselskich i parlamentarnych o zorganizowanie wysłuchania publicznego w sprawie rządowego projektu ustawy Prawo oświatowe oraz przepisów wprowadzających tę ustawę. Posłowie i senatorowie powinni wysłuchać opinii różnych środowisk.