W specjalnym zgromadzeniu uczestniczył m.in. wicemarszałek Wiesław Raboszuk. Podczas swojego wystąpienia przypomniał, że uchwała obowiązuje od października 2017 roku. Jak podkreślił, akt ten przewiduje etapy różnych działań, które wpłyną na ochronę powietrza. Wicemarszałek zwrócił uwagę, iż już od lipca tego roku nie będzie można stosować szkodliwych paliw, a do 2023 r. z użytku muszą zostać wycofane piece pozaklasowe. Dodał również, że od 2028 r. zabronione będą piece klasy III i IV.
Na spotkaniu poruszono ponadto kwestię wsparcia dla mieszkańców Mazowsza ze strony samorządu województwa i Unii Europejskiej. W ramach RPO WM 2014–2020 na działania związane z ograniczaniem zanieczyszczenia powietrza oraz rozwojem mobilności miejskiej zaplanowano około 111 mln euro.
Jak podkreślił dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Marcin Wajda, w 2018 r. roku zaplanowano dwa nabory wniosków w ramach programu regionalnego, które pozwolą gminom zdobyć fundusze na wymianę starych, nieekologicznych pieców w budynkach użyteczności publicznej oraz w gospodarstwach domowych.
https://www.mazovia.pl/
Samorządowcy z Mazowsza debatowali o realizacji uchwały antysmogowej
Podstawowe założenia uchwały antysmogowej, a także źródła dofinansowania do wymiany pieców, to główne kwestie poruszone przez przedstawicieli gmin okołowarszawskich w ramach spotkania informacyjnego przygotowanego przez mazowiecki urząd marszałkowski.