Jak podkreśla ZMP, samorządowcy pragną być realnymi partnerami rządu przy projektowaniu zmian prawnych. Zwłaszcza zależy im na tych rozwiązaniach, które odnoszą się do funkcjonowania JST, czy też ich społeczności lokalnych. Przedstawiciele korporacji wzięli udział w niedawnym Konwencie Marszałków. Przygotowana przez nich treść dokumentu przekazana będzie do formalnej akceptacji zarządów korporacyjnych.
Samorządowcy zwracają uwagę, że konstruowana od ponad ćwierć wieku samorządność stanowi jeden z najistotniejszych sukcesów polskiej transformacji. W ich opinii, od niedawna można jednak zaobserwować tendencje zmierzające do centralizacji państwa. Jak podkreśla Janusz Gromek - Członek Zarządu ZMP - porozumienie pozwoli na wzmocnienie głosu samorządów wszystkich szczebli w rozmowach z rządem.
Jego sygnatariusze obiecują podejmowanie wspólnych inicjatyw, mających na celu ochronę dotychczasowego dorobku polskich samorządów. Porozumienie jest skutkiem obawy, że zdanie JST przestaje mieć znaczenie w rozmowach dotyczących nowych rozwiązań proponowanych przez rząd. Wątpliwości te wiążą się choćby z zapowiedziami zmian w systemie ochrony zdrowia i edukacji, czy nowelizacją prawa wodnego.
Wspomniane porozumienie parafowali między innymi: Janusz Gromek – Członek Zarządu Związku Miast Polskich i Prezydent Kołobrzegu, Olgierd Geblewicz – Prezes Zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Ludwik Węgrzyn – Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich i Starosta Powiatu Bochnia, Wojciech Długoborski – Prezes Zarządu Unii Miasteczek Polskich i zastępca burmistrza Gminy Chojna oraz Marek Olszewski – Prezes Zarządu Związku Gmin Wiejskich i Wójta Gminy Lubicz.
(zmp.poznan.pl)
Samorządowcy łączą siły w walce z centralizacją
Związek Miast Polskich oraz kilka korporacji samorządowych zawrą porozumienie dotyczące zacieśnienia współpracy. Jego głównym celem jest zapobieżenie działaniom rządu zmierzającym do ponownej centralizacji państwa.