CBA zatrzymało aż 14 osób z ZUS i spółek ubiegających się o wart kilkadziesiąt milionów złotych kontrakt na dostawę drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Postawiono im zarzuty zmowy przetargowej.
Jak pisze "DGP", na skutek odwołania złożonego przez Galaxy Systemy Informatyczne zmieniono siwz i ostatecznie oferty złożyło dziewięć spółek. Trzy pierwsze miejsca zajęły firmy oferujące sprzęt Kyocery. Po odrzuceniu najtańszej zostały dwie Teneo Systems i Decsoft. Oferta Galaxy również została odrzucona. W kolejnym odwołaniu złożonym do KIO z jednej strony spółka przekonywała, że niesłusznie, z drugiej zarzucała Teneo Systems i Decsoft zmowę przetargową. Tych zarzutów nie uwzględniono. Skład orzekający przyjął natomiast zarzut, że Teneo i Decsoft zataiły wzajemne powiązania kapitałowe.
Właśnie z uwagi na fakt, że większość zarzutów z odwołania została oddalona przez KIO, Galaxy zaskarżyło wyrok do Sądu Okręgowego w Warszawie. SO odmówił rozpoznania sprawy, ponieważ sentencja wyroku KIO uwzględnia odwołanie. A nie można skarżyć korzystnego dla siebie rozstrzygnięcia.
Doszło do absurdalnej sytuacji, bowiem SO odrzucił skargę, kierując się sentencją wyroku, który jedynie tylko pozornie korzystny dla skarżącego, z uzasadnienia wynika bowiem, że przegrał on w najistotniejszych kwestiach.
– To spory problem i sąd jest świadom wadliwej praktyki, niemniej nie może rozpoznać sprawy – mówi sędzia Joanna Wiśniewska-Sadomska, przewodnicząca składu orzekającego.
– Skoro sąd uznał wyrok za korzystny dla nas, to jak rozumiem, nasza oferta powinna zostać teraz wybrana przez ZUS – stwierdza Robert Krynicki, radca prawny z kancelarii Krynicki, Dajczer, Kamiński, reprezentującej spółkę Galaxy.
ZUS musi rozstrzygnąć przetarg, ustalając, czy powiązania kapitałowe między spółkami Teneo i Decsoft nie utrudniają uczciwej konkurencji.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna