Na program, który ma być realizowany w latach 2024-28, przewidziano 10 mld zł. Program dotyczy lat 2024-2028 i obejmuje przygotowanie w szczególności terenu przygranicznego do obrony Rzeczypospolitej Polskiej przez skupienie głównego wysiłku m.in. na:
- wzmocnieniu zdolności przeciwzaskoczeniowej;
- ograniczaniu mobilności przeciwnika (kontrmobilność);
- zapewnieniu mobilności dla wojsk własnych;
- zapewnieniu bezpieczeństwa wojsk własnych oraz ochronie ludności cywilnej.
Program będzie realizowany przez organy administracji rządowej, we współpracy z innymi właściwymi podmiotami.
Program zakłada m.in. budowę systemu wykrywania, ostrzegania i śledzenia opartego na sieci stacji bazowych, wysuniętych baz operacyjnych (hubów logistycznych), sieci bunkrów/ukryć dla systemów rażenia oraz rozwinięcie infrastruktury na potrzeby systemów antydronowych. Ograniczaniu mobilności przeciwnika mają służyć budowa rowów przeciwczołgowych, przygotowanie kamufletów (min podziemnych) do wysadzania dróg i mostów, pogłębianie rowów melioracyjnych, wzmocnienie naturalnych uwarunkowań terenu.
W programie przewiduje się m.in. gromadzenie konstrukcji mostowych przy przeszkodach wodnych, przygotowanie przyczółków z dojazdami, przygotowanie osi przepraw drogowych przez umacnianie brzegów i wzmacnianie dróg dojazdowych), dostosowanie nośności wybranych obiektów inżynieryjnych do wagi sprzętu.
Zapewnienie bezpieczeństwa wojska oraz ochrony ludności cywilnej rząd zamierza osiągnąć, budując takie obiekty jak: ukrycia z konstrukcji lekkich lub prefabrykowanych, podziemne magazyny środków bojowych i sprzętu wojskowego, rozbudowę rejonów obrony.
Program zakłada prace na 700 km granicy, w tym 400 km przy granicy z Białorusią. Pierwsze instalacje mają powstać w przyszłym roku. MON zakłada, że na program uzyska dofinansowanie europejskie.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.